E-bok, Svenska, 2022
Kallmyren
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Liza Marklund rör sig lätt mellan råkall stockholmsvinter och krispig norrlandskyla, mellan landsbygdens Älvsbyhus och Mälarhöjdens mångmiljonvillor, i förbigående iakttas omvärldens skiftningar och tidens tecken. Hon skriver effektivare än någonsin. ... "Kallmyren" övertygar mig om att jag inte behöver sakna Annika Bengtzon längre.Bodil Juggas, Arbetarbladet
Hög spänning och mystik med Liza Marklund i högform!Femina
I augusti 1990 gick Wiking Stormbergs fru Helena ner sig i Kallmyren och drunknade. Kvar vid myrkanten låg deras baby, halvdöd av insektsbett.
Helenas kropp återfanns aldrig. Hon hördes aldrig mera av.
Wiking kom aldrig över förlusten av hustrun. Åren gick, decennierna. Han kom att leva för sina barn och sitt arbete som polischef i Stenträsk.
Men så en fredagseftermiddag landar ett brev i brevlådan hemma hos Markus, Wikings och Helenas numera vuxne son.
Ett hot, eller kanske en varning, skrivet med Helenas handstil och undertecknat med hennes signatur: stjärnan som ser ut som ärret på hennes mage. Wiking måste ställa sig frågan om han börjar bli galen, om han ser spöken eller om någon utomstående kraft hotar honom och hans familj.
Kallmyren är en thriller om hämnd och saknad, om hur vi människor hanterar de villkor som livet ger oss.
Den är en fristående fortsättning på Polcirkeln.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-08-24
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 369
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,2 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789164244376
- Förlag: Piratförlaget
- Serie: Stenträsktrilogin
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
574 recensioner, genomsnitt 4.2/5
- 5/5 Jan
Spännande
Verifierat köp - 4/5 Rolandsdotter
uppläsaren var lite för intensiv i sitt framförande. Det hade varit ännu bättre om intensiteten växlade lite mer. Skulle varit mer lättlyssnat då.
- 3/5 Kenth
Visst är boken tidvis spännande och första delen är riktigt bra, men med tiden man läser så blir den ganska tjatig och overklig.
Har med glädje läst de flesta av Lizas böcker men tyvärr så tillhör denna inte hennes bästa. - 5/5 Anette
En mycket bra fortsättning på den 1 a delen, ska genast ta tag i den 3 e, hoppas den är lika fängslande som de andra. Bra uppläsare med rätt inlevelse och dialekter.
- 5/5 -
Bra. Spännande. Bra uppläsare. Historien hänger ihop med första boken. Bra text