Norrtullsligan (lättläst)

AvElin Wägner

Ljudbok
Svenska, 2018

69 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Inget blir som man tänkt sig! Så känner Pegg, en ung kvinna från Linköping. Hennes föräldrar har dött och hon måste flytta till Stockholm för att ta jobb på ett kontor. Det är i början av 1900-talet. Lönen är låg och många ser ner på kvinnor som arbetar.

Pegg flyttar in hos tre andra kontorsflickor. De kallas för Ligan och bor vid Norrtull. I den lilla lägenheten i Stockholm skämtar, längtar, kämpar, svälter, blir de förälskade, jobbar över, dricker pilsner och tar pulver mot huvudvärken. Norrtullsligan är hennes dagbok. I den berättar hon allt, med både humor och ilska.

Genom boken löper konflikten mellan viljan att bli gift och slippa slitet, och viljan att vara självständig och bli tagen på allvar. Samtidigt är Norrtullsligan full av humor, och trots att över 100 år gått sedan Elin Wägner skrev sin debutroman är igenkänningen stor. Boken har bearbetats till lättläst av Cecilia Davidsson.


Lättlästnivå: 5
(1 är lättast och 6 svårast)

Produktinformation

Betyg & recensioner

4.2/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Elin Wägner - Norrtullsligan, Häftad

Norrtullsligan

Elin Wägner

Häftad, 2020

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

171 kr

Elin Wägner - Pennskaftet, Häftad

Pennskaftet

Elin Wägner

Häftad, 2021

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

135 kr

Selma Lagerlöf, Hjalmar Söderberg, Zacharias Topelius, Elin Wägner - Fyra påsknoveller, Övrigt

Fyra påsknoveller

Selma Lagerlöf, Hjalmar Söderberg, Zacharias Topelius, Elin Wägner

279 kr

Elin Wägner, Svenska Akademien - Pennskaftet, Inbunden

Pennskaftet

Elin Wägner, Svenska Akademien

Inbunden, 2003

4,8 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(4)

158 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av