Häftad, Svenska, 2026
Göteborgs kvinnor i politiken
125 kr
Skickas måndag 2/11. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Tio årsrika kvinnor, som alla varit engagerade i Göteborgspolitiken, berättar i denna bok om livet i politiken och utanför. Det är personliga berättelser med allvar och humor -- om uppväxten, om vad det var som fick dem att engagera sig politiskt och om de med- och motgångar som de mött. Intervjuerna är inspelade och arkiverade hos KvinnSam vid Göteborgs universitetsbibliotek. Syftet är att materialet ska kunna användas för forskning och som underlag till samtal om demokrati och jämställdhet.
Göteborgs kvinnor i politiken är en fortsättning på Att ge upp har inte övervägts (Makadam, 2021), som skildrar Göteborgs kvinnorörelsers historia. Här fokuseras några av kvinnorna som var med och byggde upp dessa kvinnorörelser.
Intervjupersoner: Kia Andreasson · Marianne Bergman · Margita Björklund · Agneta Granberg · Vivi-Ann Nilsson · Monica Påhlsson · Birgitta Rang · Christina Rogestam · Gudrun Tiberg · Siw Wittgren-Ahl
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2026-03-11
- Mått: 239 x 14 x 167 mm
- Vikt: 315 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 111
- Förlag: Makadam förlag
- ISBN: 9789170615771
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 Maria S
Mycket lätt att läsa hur den politiska kvinnohistorian varit i min egen barndom. Förstår att jag varit påverkad av vuxna runt mig och kunde utläsa de egna tankarna och orden i boken.
Verifierat köp
Råd till unga från varje kvinna var ett väldigt fint inslag
Intressant att läsa om hur manskulturen under slutet av 1900-talet kunde påverka så starkt.
Är oerhört glad att jag fått läsa boken och få tänka mina egna tankar utan att bli påverkad för mycket politiskt utan bara ren fakta. - 4/5 Eva
Ett stycke intressant historia utifrån att växa upp i mitten av förra seklet och som kvinna verka inom politiken. Samtidigt berättar boken något om Sverige då och nu. Absolut läsvärd.