Bokus
Albert Einstein - Den speciella och den allmänna relativitetsteorin, Pocket

Pocket, Svenska, 1989

Den speciella och den allmänna relativitetsteorin

Av Albert Einstein

89 kr

Skickas fredag 23/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
"Relativitetsteorin uttrycks matematiskt, och jag förmodar man måste vara matematiker för att förstå den fullt ut. Ändå tror jag att Einsteins bok gör den begriplig. Hans framställning är inte oöverstiglig för någon. En god regel om man vill förstå ett ämne är att gå till källorna, varje omskrivning är en tolkning - och ofta misstolkning. Nu är det möjligt att läsa Einsteins egen text." /Björn Rosdahl, Helsingborgs Dagblad "Det har skrivits många böcker om relativitetsteorin, men få kommer i närheten av denna framställning av Einstein själv från 1917." /Peter Ekström, Bibliotekstjänst
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 1989-01-01
  • Mått: 178 x 110 x undefined mm
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 160
  • Förlag: Bokförlaget Daidalos
  • ISBN: 9789171730862
  • Översättare: Joachim Retzlaff
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

18 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 4/5 Leif H

    Bör läsas av alla som vill förstå relativitetsteorin. Boken ger en tydlig bild av hur Einstein resonerade för att komma fram till sin relativitetsteori.

  2. 5/5 Einar

    Det här är en bok du ska läsa om du är det minsta intresserad av relativitetsteori, enkelt förklarad av Einstein själv. Visserligen är hans förord daterat 1916 (se nedan) men det gör inte boken inaktuell.
    Lorentz transformationen förklaras på ett förståeligt sätt - du "förstår" den speciella relativitetsteorin.

    Någonstans har jag läst att E har sagt ungefär "Den speciella teorin kunde flera ha formulerat, den allmänna däremot ..." och " ... man bör följa relativitetsteorierna till dess slut".

    Professor Einstein förklarar i boken "enkelt" sina relativitetsteorier, men säger i förordet också att

    "Läsningen torde förutsätta något i stil med gymnasieutbildning och torde, trots bokens korthet, kräva en del tålamod och viljestyrka från läsaren.
    ....

    Svårigheter som ligger i saken tror jag mig inte ha undanhållit läsaren. Däremot har jag medvetet behandlat teorins empiriska grunder på ett styvmoderligt sätt för att den läsare som inte är så förtrogen med fysik inte ska hamna i samma situation som den vandrare, som inte kan se skogen för bara träd.
    Måtte boken erbjuda läsaren några stimulerande timmar!"

    December 1916
    Albert Einstein

  3. 3/5 Ronnie K

    Einsteins idéer som mynnade ut i den speciella och den allmänna relativitetsteorin har gått till historien som några av de viktigaste vetenskapliga framstegen hittills. I den här boken beskriver han med egna ord sina upptäckter och teorier och i viss mån hur han har kommit fram till dem. Det är ingen överväldigande eller direkt spännande bok, men däremot fascinerande på de ställen där Einsteins genialitet skiner igenom. Boken är skriven på ett lättbegripligt sätt men för att ha någon behållning av den bör man ha kunnskaper i fysik och matematik, åtminstone motsvarande gymnasienivå.

  4. 5/5 Märit S Verifierat köp
  5. 4/5 Anna B