När Findus var liten och försvann
142 kr
. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum:2001-08-01
- Mått:220 x 305 x 8 mm
- Vikt:350 g
- Ålder:6-9
- Format:Inbunden
- Språk:Svenska
- Läsålder:6-9
- Serie:Pettson och Findus
- Antal sidor:32
- Upplaga:1
- Förlag:Opal
- Illustratör:Sven Nordqvist
- ISBN:9789172709645
- Miljömärkning:FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4.7/5
Betyg & recensioner
- 4/5
Jättesöt bilderbok
"När Findus var liten och försvann" kom ut när jag själv slutat läsa bilderböcker, så jag har inte samma nostalgiska relation till den som de första böckerna i serien. Men min yngre bror är ett stort Pettson-fan och har alla böckerna så jag passade nyligen på att låna dem av honom för att läsa om de jag växte upp med och få chans att läsa de nyare som jag inte läst förut. Och jag är väldigt glad att jag gjorde det. För det här är en riktigt mysig och gullig bilderbok. Boken fungerar som en origin-story, för att låna en superhjälteterm, om hur Pettson fick Findus från första början och den tidigaste tiden när Findus fortfarande var liten och, som titeln avslöjar, den gången han försvann. Sedan får också mucklorna, de skojiga figurerna som alltid är med och gör roliga saker i bakgrunden i Nordqvist illustrationer, en möjlighet att skina och direkt påverka handlingen. Vilket är kul. Ja, det här är en väldigt mysig och gullig bilderbok. Man njuter och blir helt enkelt glad av att se och läsa om hur Pettsons liv förgylls av att ha den lilla katten i sitt liv, och Lill-Findus själv är helt enkelt urgullig! Han är så söt att man smäller av, och man blir kvickt lika förtjust i honom som Pettson blir. Samtidigt som det är en historia om hur en vänskap formas och, på sätt och vis, en metaforisk berättelse om att bli förälder och att hjälpa sina barn ut i världen. Nordqvist illustrationer håller som vanligt riktigt hög klass med detalj- och händelserika färgbilder. Och så klart, Lill-Findus som är så bedårande som en liten kattunge kan vara. Riktigt gullig bilderbok som sagt, bland de bästa i serien och ett måste för Pettson och Findus-fansen
Morpheus
- 3/5
Inte en av hans bästa.
Tyckte det var lite tråkigt. Mitt barnbarn 5år sade själv direkt efter: den var inte roligt! Jag måste tyvärr hålla med. Annars älskar vi Findus och Pettson!
Carol F
- 5/5
Pettson är favoriten
Så fint berättad och illustrerad, stor behållning för liten som stor! Mycket roligt även för mindre barn då bilderna är berättande i sig. Barnbarnen älskar den och jag har lika roligt att läsa för dem.
Karin
- 5/5
Om hur allting började
Här får man möta en ensam gamling som får sällskap. Här börjar också Findus prata. En riktigt god bok för liten och stor.
Eleonor
- 5/5
Findus är roligt att läsa för barnbarn
Jag läser med nöje alla Findusböckerna. Lika rolig för vuxna som för barn. Alla bilder med mucklor, gubben Pettson, höns, kossor är jätteroliga. Tänk så mycket skräp det kan finnas i ett gammalt hus. Marianne i Växjö
Gun
- 5/5
Sven Nordqvists böcker är alltid läsvärda och blir lästa om och om igen. Och de är lagom långa för en kvällsläsning före sänggående.
Britt-Marie
- 5/5
Fina bilder och fin historia! Man blir aldrig missnöjd när man läser om Pettson och Findus! Passar både för mindre och större barn.
Anna V
- 5/5
Sven Nordqvists sätt att rita och berätta är hur underhållande som helst, man ler och myser sig igenom hela boken. Barnbarnen hittar nya saker att fråga om på varenda sida!
Margareta T
- 4/5
Stackars Findus! Fick trösta min son och säga att grävlingen bara ville mysa med kattungen eftersom han blev väldigt orolig över att det skulle hända "kisemisen" något otäckt... Som vanligt underbara bilder, jag är själv en stor beundrare av Svens ord och bilder, fast jag är vuxen.
Anna S
- 5/5
Barnbarnet älskade denna bok och vill höra den om och om igen! Spännande bilder som låter fantasin arbeta. Den får högsta beetyg.
Ingrid S
- 5/5
Fin barnbok
Denna boken gillade jag när jag var liten, fortfarande faktiskt. Den gav mig en sån mysig julstämning och sprider julens budskap om givmindhet och att bry sig om varann. Pettson gör illa foten och julsakerna är på vinden, så de får klä granen med vad de har, men julmaten då? Pettson kan ju inte gå ut och handla med men illagjorda foten, då kommer grannarna till uppsättning!
Fanny
- 5/5
Underbar för både små och stora
När Findus var liten och försvann är en barnbok jag gärna läser om och om igen för sonen, för jag blir så glad av att läsa den. En väldigt charmig bok om vänskap och självklart lika finurlig som de andra böckerna om Pettson och Findus - men med en extra må-bra-boost. Läs den och bli glad!
Majsan
Mer från samma författare
Lär dig klockan
Sven Nordqvist, Anja Eriksson
Häftad, 2022
63 kr
Känner du Pettson och Findus?
Sven Nordqvist
Kartonnage, 2014
102 kr
Lilla pannkakstårtan
Sven Nordqvist
Kartonnage, 2024
138 kr
På äventyr med Pettson och Findus
Sven Nordqvist
Inbunden, 2021
231 kr
Mer från samma serie
Följ med till Pettson och Findus
Sven Nordqvist
Inbunden, 2025
231 kr
Lär dig klockan
Sven Nordqvist, Anja Eriksson
Häftad, 2022
63 kr
Känner du Pettson och Findus?
Sven Nordqvist
Kartonnage, 2014
102 kr
Lilla pannkakstårtan
Sven Nordqvist
Kartonnage, 2024
138 kr
På äventyr med Pettson och Findus
Sven Nordqvist
Inbunden, 2021
231 kr
Du kanske också är intresserad av
Kackel i grönsakslandet
Sven Nordqvist
Inbunden, 1990
138 kr
På äventyr med Pettson och Findus
Sven Nordqvist
Inbunden, 2021
231 kr
Flickan och silverhjorten
Alexandra Bring
Inbunden, 2026
169 kr
När Findus var liten och försvann
Sven Nordqvist
149 kr
Följ med till Pettson och Findus
Sven Nordqvist
Inbunden, 2025
231 kr
Året runt med Pettson och Findus : skapa och experimentera med naturen
Eva-Lena Larsson, Kennert Danielsson
Inbunden, 2023
180 kr
Övertygelsens kraft - Lär dig leva bortom falska begränsningar
Gregg Braden
Inbunden, 2011
247 kr