Pettsons och Findus kokbok (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Pettson och Findus
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
53
Utgivningsdatum
2004-08-11
Upplaga
1
Förlag
Opal
Illustratör/Fotograf
Sven Nordqvist
Dimensioner
315 x 220 x 15 mm
Vikt
420 g
SAB
uQcaa
ISBN
9789172991088

Pettsons och Findus kokbok

(30 röster)  |   Läs 7 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2004-08-11
120
  • Skickas från oss på måndag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Findus tycker att Pettson håller dålig ordning på sina recept och att han ska samla dem i en bok. Speciellt de recepten som Findus tycker om och de som inte är så svåra. Han vill själv vara med och hjälpa till. Hacka lök och annat knivigt kan Pettson göra, men vispa och rulla köttbullar är roligt. Recepten ska också vara uppdelade efter årstider så att man inte får julskinka på midsommarafton. Man kan ju aldrig veta med Pettson. Den här kokboken varvar recept med både gamla och nya berättelser om Pettson och Findus och är rikt illustrerad av Sven Nordqvist. Recepten är lätta att laga tillsammans och består bland annat av köttbullar, nässelsoppa, frasvåfflor, ängamat, ugnspannkaka, halstrad fisk, ärtsoppa, morotsmarmelad, svampomelett, lussekatter och givetvis pannkakstårta.

Passar bra ihop

  1. Pettsons och Findus kokbok
  2. +
  3. Bamse Familjens kokbok

De som köpt den här boken har ofta också köpt Bamse Familjens kokbok (kartonnage).

Köp båda 2 för 215 kr

Kundrecensioner

Det finns 7 recensioner av Pettsons och Findus kokbok. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Toppen
    Stinna, 1 november 2023

    En helt underbar, användbar och trevlig kokbok. Har använt den jättemycket. Köpte för många år sedan en till mig själv, har sedan köpt varsen till mina båda barn också. Bästa köp!

  2. Bilder till
    Siw Karström, 26 maj 2021

    Roliga bilder och berättelser. Hade önskat att det även varit bilder till recepten. Gav bort boken till mitt barnbarn som fyllde 6

  3. Pettson och findus
    Nathalie Backström, 3 januari 2018

    Nja boken var ingen höjdare, recepten är inget skoj att göra. Men berättelsen i boken är bra. Rekommenderas till den som tycker om nässelsoppa

  4. Mycket fin bok
    Kristina, 15 juli 2016

    Rolig och annorlunda kokbok för barn. Barnen känner igen de korta berättelserna och tycker att det är roligt att kunna laga och äta likadan mat som Pettson och Findus.

  5. Denna bok är ett måste
    evaolivia , 8 juni 2016

    En underbar bok, tokig, rolig och underhållande! Laga mat ur boken med nåt barn du känner. Lär barnen att det är KUL att laga mat. Tillsammans❤️❤️❤️

  6. Världens bästa kokbok!
    Stinna, 16 maj 2014

    En av få kokböcker som har allt! Vi i min familj har använt den JÄTTE mycket! Har köpt varsen till mina barn. Helt enkelt...världens bästa kokbok!!!!!

  7. Jätte mysig
    Annelie, 17 mars 2011

    Denna kokboken är mysig och rolig. Min 3 åring bara älskar att laga samma mat som findus =)

Visa alla 7 recensioner

Fler böcker av Sven Nordqvist