Inbunden, Svenska, 2017
Välkommen in i min garderob
25 kr
Skickas torsdag 22/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Ur boken
Det är fel att vara kristen och gay. Det har Anton Lundholm hört om och om igen. Så när han inser att han är homosexuell börjar en lång kamp. Han förnekar sina känslor, ser dem som en frestelse från djävulen, försöker döpa om sig hemma i badkaret för att bli ren från sina sexuella fantasier, gråter, bekänner sin synd offentligt för andra, ber om att bli helad. Men ingenting förändras.
Till slut ger han upp och kommer ut som gay. Inför sig själv och inför andra. Då börjar en ny slags kamp. För hur är det att vara frikyrkligt kristen och leva i en samkönad relation? Att vilja vara en del av en kyrka som låtsas som om han inte finns?
Välkommen in i min garderob är inte ett enkelt inlägg i någon debatt, ett definitivt ställningstagande eller en strikt förmedling av kunskap. Samtidigt kanske den är alltihop det där, och lite till. Men främst är det en inbjudan till dig att låta Anton Lundholm berätta om sin garderob, och vägen ut ur den.
Anton Lundholm, född 1984, är född i Småland, men bor nu i Stockholm. Han är utbildad teolog med en bred erfarenhet av församlingsarbete. Välkommen in i min garderob är hans debutbok.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2017-10-27
- Mått: 129 x 186 x 22 mm
- Vikt: 340 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 267
- Förlag: Libris förlag
- ISBN: 9789173875769
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
6 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Dli
En fantastiskt bra bok, välskriven och behandlar ett ämne som är så extremt viktigt att vi vågar prata om. Det är starkt av författaren att våga dela med sig av sina erfarenheter.
- 3/5 Anni
Jag hade ingen aning om att det inom frikyrkan florerar en sådan negativ och okristlig syn på homosexualitet, som den författaren fått erfara - och här delar med sig frikostigt av. Så frikostigt att det blir svårsmält för mig som inte alls förstått vidden av den exkludering som Anton Lundholm beskriver. Jag hade förväntat mig en bok om författarens internaliserade homofobi och komma-ut-process, men inte att det kyrkliga sammanhang han lever i skulle verka så förtryckande och ha ett så genomgripande inflytande. Vad som drar ner mitt betyg är att jag uppfattar det som att boken riktar sig mer till de som delar författarens frikyrkliga bakgrund och djupa gudstro än till oss som inte har så stora förkunskaper om detta.
- 5/5 -
- 5/5 Sofia F
- 5/5 Paulina F