Bokus
Anna Pella - Operation vän i nöd, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2020

Operation vän i nöd

Av Anna Pella

132 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Del 4 i barnboksserien om Funkisfamiljen

"Lite ont har ingen dött av!"

Vide får en blåtira men ingen verkar bry sig. När Vide upptäcker att en av Mios klasskompisar, som inte kan prata, också har en blåtira, blir Vide nyfiken. Det snurrar och surrar i huvudet. Tänk om någon varit dum och gjort något förbjudet? Tillsammans med Mios lärare ska Vide försöka ta reda på det. Dags för Operation vän i nöd!

Böckerna om Funkisfamiljen handlar om Vide samt syskonen Mio och Tintin. Mio har en sällsynt diagnos, kan inte kan gå eller prata. Operation vän i nöd handlar om barns tankar om utsatthet. För vad händer när ett barn som inte kan prata behöver hjälp? Tillsammans med Mios lärare startar Vide Operation vän i nöd.  Böckerna visar på Vides egna förmåga och att barns tankar och känslor är viktiga och riktiga.

Seriens första bok, Operation slutstirrat, tar upp frågor om bemötande och kom ut hösten 2018. Seriens andra bok, Operation rädda sommarlovet, tar upp frågor om ovisshet och kom ut våren 2019.  Seriens tredje bok, Operation dödsviktigt, handlar om döden och kom ut våren 2020. Anna Pella är journalist och fotograf med inriktning mot familjeliv och funktionsnedsättning.

I hennes uppmärksammade bok När du ler stannar tiden berättar hon om hur det är att leva med en dotter med en svår medfödd hjärnskada. Anna Pellas egen familj är förlaga till barnboksserien Funkisfamiljen. Anna Forsmark som illustrerat boken använder humor, värme och mycket detaljer i sina illustrationer. Hon har tidigare illustrerat Lek istället för bråk , Lilla hemlis-boken samt på Libris Lilla nej-boken, Operation slutstirrat, Operation rädda sommarlovet och Operation dödsviktigt.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-09-08
  • Mått: 154 x 216 x 10 mm
  • Vikt: 260 g
  • Ålder: 6-9
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 6-9
  • Serie: Funkisfamiljen
  • Antal sidor: 67
  • Förlag: Libris förlag
  • Illustratör: Anna Forsmark
  • ISBN: 9789173878555
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 4.5/5

  1. 4/5 Villivonkansbooks

    Operation vän i nöd är den fjärde boken i serien Funkisfamiljen. I serien får vi följa syskonen Vide, Mio och Tintin som beskriver hur livet är i en funkisfamilj. Vi har läst alla tre böcker innan i serien och tycker väldigt mycket om dem! Det är alltid ett viktigt budskap i böckerna och så beskrivs livet som funkisfamilj så trovärdigt och bra. Den här bokens viktiga budskap är att ställa upp för den som inte kan föra sin egen talan.
    Det är en fin berättelse om barn som är generösa och omtänksamma och som tänker på hur andra har det, det gillar jag skarpt! Det är en berättelse som samtidigt som den är spännande också är upplysande. Jag hoppas att boken hittar till de barn och föräldrar som inte har egna erfarenheter av någon i sin omgivning med funktionsvariaton, så de kan få ökad förståelse för hur det livet kan se ut. Boken är välskriven och fängslande och det är omöjligt att inte beröras av den. Vi håller tummarna att det kommer ytterligare delar i den här lysande serien!

  2. 4/5 Gustavs

    Philip 8 år:
    Mamma och jag läste Operation vän i nöd. Det är en bra bok och handlar om en familj som har en familjemedlem som är funkis och hon heter Mio. Vide är ett av syskonen. Han upptäcker att en av Mios klasskompisar som inte kan prata har en blåtira och verkar ledsen. Vide har ramlat på en cykel och har också en blåtira. Vide pratar med Mios lärare och tillsammans får de reda på att allt inte är bra hemma hos Alex.

    Alex får sova över hos Mios familj. Då kommer mormor och hjälper till. Hon verkar snäll.
    Det är fina bilder i boken och texten är stor så jag också kan läsa.

    AC (mamma):
    Operation vän i nöd är del 4 i serien Funkisfamiljen som handlar om en funkisfamilj och deras utmaningar. Dottern Mio sitter i rullstol och kan inte prata.

    I denna bok ramlar pojken Vide och får en blåtira. När han är med och hämtar sin syster Mio på skolan ser han att hennes klasskamrat Alex också har en blåtira och blir nyfiken på vad han har gjort. Alex mamma verkar lite konstig och Alex verkar ledsen så Vide pratar med Alex lärare och med Alex. De förstår att Alex fått blåtiran för att något hänt hemma. Alex familj har ingen avlastning och är väldigt trötta. Det var inte meningen att Alex skulle få en blåtira men han ramlade ur rullstolen. Familjen får hjälp att få till en mer funktionell vardag och Axel får sova hos Mios familj ett par nätter.

    Det är så fint att se hur tighta och omtänksamma de är i Mios familj och Vide är verkligen en fin vän. Han litar på sin magkänsla och sköter det hela med finess.

    Illustrationerna är fina och man känner med personerna i boken.

    Man behöver inte läsa alla de andra böckerna innan man läser denna men det kan vara fint att börja från början för att få bättre förståelse för detta med att vara funkisfamilj. En serie som verkligen behövs.

    Lättläst bok med korta kapitel och större text. Passar som egen läsning eller högläsning.

  3. 5/5 -
  4. 5/5 -