Bokus
Pooneh Rohi - Araben, E-bok

E-bok, Svenska, 2014

Araben

Av Pooneh Rohi

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Araben rör sig genom ett vitt Stockholm. Under natten har snön fallit, skamlöst och fritt som om den hade rätt att invadera och bosätta sig, som om den bara kunde kom­ma och ockupera stadens alla gator. Araben som trampar den har blivit en gammal man. och drömmen om det nya landet, om att bli ett med det, smälta samman, tjäna och nyttjas, är för länge sedan begraven. Någon annanstans i staden finns en ung kvinna. Hon har lyckats med allt det där. Lyckats så bra att folk tror att hon är adopterad. Så bra att hon letar bostadsrätt med äkta trägolv och högt i tak med sin svenske pojkvän. Så bra att barndomen i Iran känns som en hägring i minnet, en doft av sältan från havet, en känsla av värme som kväver och fastnar i halsen. Araben är en roman om våra livsval och om skulden de för med sig. Skulden till det nya landet och till allt man lämnat bakom sig. till barnen, för det som gick förlorat och för den förälder man inte klarade av att vara. och till för­äldrarna, för allt det de gav upp.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-01-10
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 0
  • Filformat: EPUB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789174414554
  • Förlag: Ordfront förlag AB
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

17 recensioner, genomsnitt 3.6/5

  1. 3/5 Barbara T

    Den var delvis svårläst, framför allt pga alla de iranska orden i texten. Jag tycker det hade varit klokt att i slutet av boken låta läsaren se översättningen av alla de iranska orden som finns i texten, typ en liten lexikon. Jag tröttnade efter att jag ändå läst mer än halva boken.
    Jag har lånat ut min bok tiil en vän och är spänd på att höra vad hon tycker.

  2. 1/5 Ebk

    Efter nästan100 sidor insåg jag att han fortfarande inte var begripligt. Det var beskrivningar av natur så som vi alla kan känna det. Så vaddå? Det var känslor i vissa situationer. Men vem talade hon om? Sig själve?. Någon annan? Flera andra. Det blev förirrande och intressant.

  3. 4/5 Margareta C

    En välutbildad man kommer till Sverige men får ingen hjälp till anpassning. Det var svårt att läsa om alla hans tillkortakommanden. Boken bör läsas av dem som styr tillvaratagandet av invandrarresurserna.

  4. 5/5 Jenny
  5. 4/5 Kristina B