Bokus
Jonas Moström - Himlen är alltid högre, E-bok

E-bok, Svenska, 2014

Himlen är alltid högre

Av Jonas Moström

49 kr

Skickas tisdag 13/10

Beskrivning
Nathalie Svensson, del 1.

Nathalie Svensson, överläkare och landets främsta expert på psykopater, trivs äntligen med livet. Som nyseparerad från trista Håkan har hon skaffat sig en etta i Stockholm, där hon tillbringar tiden då hon inte har barnen hemma i Uppsala.

En natt på väg hem från Café Opera får hon ett sms från Rickard Ekengård, den berömde skådespelaren som hon följde med hem några helger tidigare. Han vill träffa henne vid Karlaplan, och efter stunds tvekan tackar hon ja. Men det blir inget möte, för när Nathalie kommer fram ser hon Rickard Ekengård bli skjuten och slängd i fontänen. Överfallet är otäckt likt, närmast identiskt, med mordet på hennes stora kärlek tio år tidigare ett fall som aldrig fick sin förklaring.

Är Nathalie utsatt för ett ödets grymma nyck, eller finns det en koppling mellan morden? Och har de obehagliga sms hon börjat få från dolt nummer något med det att göra?

Snart är Nathalie indragen i en ondskefull historia som blir mörkare ju närmare sanningen hon kommer.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-08-25
  • Språk: Svenska
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 0,7 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789174613162
  • Förlag: Lind & Co Förlag
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

16 recensioner, genomsnitt 3.7/5

  1. 4/5 Britt-Marie K

    Jag har läst alla Jonas Moströms åtta tidigare böcker. Dom handlar allihopa om kriminalpolisen Johan Axberg och läkaren Erik Jensen, och utspelar sig i Sundsvall. (Här är en länk till den åttonde och sista boken, "Storsjöodjuret".)

    Nu har jag läst Jonas Moströms första bok i en ny serie kriminalromaner. Och den serien kommer att handla om läkaren, psykiatrikern, och gärningsmannaprofileraren Nathalie Svensson, och utspelar sig i Uppsala och Stockholm.

    Jag ser verkligen fram emot den kommande serien, för jag tyckte mycket om den här första boken. Minst lika bra som den tidigare serien böcker, om inte till och med ännu lite bättre.

    Så jag rekommenderar varmt boken till deckarälskare.

  2. 5/5 -
  3. 3/5 Kund
  4. 5/5 -
  5. 3/5 -farmorP