Bokus
Jonas Moström - Himlen är alltid högre, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2014

Himlen är alltid högre

Av Jonas Moström

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Nathalie Svensson, överläkare och landets främsta expert på psykopater, trivs äntligen med livet. Som nyseparerad från trista Håkan har hon skaffat sig en etta i Stockholm, där hon tillbringar tiden då hon inte har barnen hemma i Uppsala. En natt på väg hem från Café Opera får hon ett sms från Rickard Ekengård, den berömde skådespelaren som hon följde med hem några helger tidigare. Han vill träffa henne vid Karlaplan, och efter stunds tvekan tackar hon ja. Men det blir inget möte, för när Nathalie kommer fram ser hon Rickard Ekengård bli skjuten och slängd i fontänen. Överfallet är otäckt likt, närmast identiskt, med mordet på hennes stora kärlek tio år tidigare ett fall som aldrig fick sin förklaring. Är Nathalie utsatt för ett ödets grymma nyck, eller finns det en koppling mellan morden? Och har de obehagliga sms hon börjat få från dolt nummer något med det att göra? Snart är Nathalie indragen i en ondskefull historia som blir mörkare ju närmare sanningen hon kommer.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2014-09-11
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 8 tim 31 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 186,4 MB
  • ISBN: 9789176130056
  • Förlag: StorySide
  • Upplaga: 1
  • Uppläsare: Marie Richardson
  • Serie: Nathalie Svensson-deckare
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

206 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 4/5 Anna-Karin

    Lite seg i början men sen blir boken mer spännande och där är bra handling. Svår att släppa den när man väl har börjat läsa den

  2. 5/5 Lena

    Alla Jonas Moströms böcker har varit spännande och läsvärda och så även denna, den är jättebra och jag tycker verkligen att ni ska köpa den.

    Lena

  3. 3/5 Emma

    Får tiden att gå, förutsägbar men spännande. Bra språk. Skulle kunna vara en söndagsdeckare på TV. Helt okej att läsa anser jag, men kommer inte köpa del två.

  4. 4/5 Britt-Marie K

    Jag har läst alla Jonas Moströms åtta tidigare böcker. Dom handlar allihopa om kriminalpolisen Johan Axberg och läkaren Erik Jensen, och utspelar sig i Sundsvall. (Här är en länk till den åttonde och sista boken, "Storsjöodjuret".)

    Nu har jag läst Jonas Moströms första bok i en ny serie kriminalromaner. Och den serien kommer att handla om läkaren, psykiatrikern, och gärningsmannaprofileraren Nathalie Svensson, och utspelar sig i Uppsala och Stockholm.

    Jag ser verkligen fram emot den kommande serien, för jag tyckte mycket om den här första boken. Minst lika bra som den tidigare serien böcker, om inte till och med ännu lite bättre.

    Så jag rekommenderar varmt boken till deckarälskare.

  5. 2/5 Lasse i Härnösand Verifierat köp