• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

Må bättre, för mindre! Upp till 50% rabatt på hälsoböcker

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)

    Ludvig XV:s son, Ludvig, Dauphin av Frankrike 1729-1765

    AvEmmanuel de Broglie

    Häftad, Svenska, 2010

    601 kr

    Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    När jag läste boken på franska slogs jag av att Dauphins liv och tankar borde publiceras även på svenska. Om han fått möjlighet att regera när monarken fortfarande var enväldig hade han kunnat påverka utvecklingen av historien i positiv riktning. Kanske hade revolutionen 1789 inte inträffat. Man talar ju ofta om att om inte om fanns skulle händelserna tagit en annan riktning. Det finns väl inte något bättre exempel på sanningshalten i denna tes än Dauphins liv och vad han skulle ha kunnat uträtta om han fått leva. Dessutom tycker jag att Dauphin även idag skulle kunna vara ett modernt exempel på hur en människa kan leva värdigt.Nu finns ju också möjligheter att komplettera en bok skriven på 1800-talet med information från internet. Förutom alla porträtt finns där också biografier om de flesta personer som nämns i boken. Jag har kompletterat alla personer med både titlar och fullständiga namnuppgifter, för att lättare kunna hitta dem på nätet.Per Gestblom    Minst två spännande tidsbilder ges i denna översättning av en fransk 1800-talsbiografi över kronprinsen av Frankrike - Dauphin - som dog i förtid, inte fyllda fyrtio: dels av 1800-talets litterära ideal beträffande biografier, dels av livet vid den dekadente Ludvig XV:s hov - det som enligt författaren var en huvudorsak till den revolutionära katastrofen 1789. Dauphins dygder sätts i effektiv kontrast mot faderns utsvävningar och hovets arroganta och sminkade ytlighet: samtidigt får man en sammansatt bild av dramats gestalter, tecknad med medkänsla. Översättningen, av Per Gestblom, är av allt att döma mycket kompetent gjord. Men språket annars väl och känns kongenialt med originalet. Ett rikt bildmaterial ger ytterligare relief åt läsningen. Och man kan inte undgå författarens, liksom översättarens, fundering: Hur hade historien sett ut om Dauphin hade blivit kung efter Ludvig XV?Häftepos 11105146Lektör Christer Hugo, Bibliotekstjänst

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2010-11-03
    • Mått:148 x 210 x undefined mm
    • Vikt:467 g
    • Format:Häftad
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:320
    • Förlag:Books on Demand
    • ISBN:9789174650693
    • Översättare:Per Gestblom