Bokus
En enda natt

Pocket, Svenska, 2015

En enda natt

Av Simona Ahrnstedt

99 kr

Skickas idag

Beskrivning

Simona Ahrnstedt lämnar de historiska berättelserna bakom sig och lanserar en ny serie samtidsromaner med starka kvinnliga huvudpersoner, spännande intriger och erotiska äventyr. En enda natt är en berättelse om hämnd, maktkamp men framför allt: förbjuden kärlek.Natalia De la Grip är en av finansvärldens unga supertalanger. Som kvinna, född in i överklass och rikedom, förväntas hon mest intressera sig för mode och inredning. Men Natalia har alltid gått sin egen väg. Envist och stenhårt arbetar hon för sitt mål: att få fadern, patriarken, att se och erkänna hennes kompetens och ge henne en plats i familjeföretagets styrelse.David Hammar är en uppkomling och finansvärldens meste bad boy. Trots sin arbetarklassbakgrund har han lyckats bli en av Sveriges rikaste riskkapitalister. Han är lika beundrad som avskydd och dessutom känd för sina glamorösa kärleksaffärer. På grund av händelser i det förflutna är han ute efter hämnd på familjen De la Grip. Kanske kan han komma åt dem via dottern, Natalia?När David bjuder ut Natalia på lunch blir hon både nyfiken och vaksam. Hon vet att männen i hennes familj hatar honom, men undrar varför. Hon vet också att David dejtar filmstjärnor och prinsessor, inte alldagliga finanskvinnor. Lunchen blir oväntat trevlig och mot sin vilja dras de till varandra. Attraktionen som uppstår leder så småningom till en natt ingen av dem kan glömma. Båda är tagna av kemin dem emellan, men de intalar sig själva att det aldrig kan bli något. Relationen är fullkomligt otänkbar, de är fiender, det var bara en enda natt. Eller?

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-04-15
  • Mått: 110 x 178 x 32 mm
  • Vikt: 270 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 500
  • Förlag: Månpocket
  • Serie: De la Grip (del 1)
  • ISBN: 9789175034386
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

138 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Yves D

    En roman som ska behaga alla som vill läsa om en mäktig och beslutsam hjältinna, en kvinna som är djärv, som kan övervinna alla hinder och som kan inte låta blir att erfara många spännande äventyr.

  2. 5/5 Sofia

    Fantastiskt bra bok och en riktig bladvändare. Simona kan verkligen göra älskvärda karaktärer och blanda allvar och humor på ett skickligt sätt. Älskar att man kommer på sig själv sitta och fnissa som en tonåring när man läser simonas böcker.

  3. 4/5 Emma J

    Älskar Simona Ahrnstedts alla böcker, särskilt de som utspelar sig förr i tiden. Den här utspelar sig ju i nutid, men i en miljö som är väldigt få förunnade så det blir ju ändå lite exotiskt och annorlunda. Riktigt bra!

  4. 5/5 Jennifer A

    Fantastiskt bra chick lit 👍går inte att lägga ifrån sig!
    Två stranddagar sedan var den slut 😊 väl värd att läsa!!!

  5. 2/5 Bokslukaren

    Jag hade höga förväntningar efter att ha läst tidigare omdömen av läsare. Jag blev grymt besviken. "En enda natt" är som hämtad ur "Mitt livs novell" om nu någon kommer ihåg? Handlingen är så förutsägbar, här fattar man redan från början vart handlingen tar vägen. Jag är säker på att Simona Ahrnstedt skulle kunna skriva mycket bättre om hon inte fokuserar så mycket på att beskriva huvudpersonernas sexuella eskapader. Det blir lite tröttsamt i längden.