Häftad, Svenska, 2013
Man kan vinka till varandra från balkongerna
138 kr
Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Modebloggaren och programledaren Elsa Billgren gör nu skönlitterär debut med sin Novellix-novell Man kan vinka till varandra från balkongerna . Billgren tar oss med till ett blågrönt Italien och en berättelse om vänskap, ung förälskelse och solvarma tomater.
I husen som vetter mot vattnet står damer och tittar ut genom de plastspetsprydda fönstren, gårdagens tvätt hänger på luckorna och Sabrina pratar på om sin kille. Han verkar vara en idiot. Hon pausar och fimpar cigaretten med flipflopen på en kullersten. Tittar på mig med sina kattögon och halväkta ögonbryn. Hennes mun blir om möjligt ännu rundare och ögonen ännu kisigare. Hon stannar upp, tar min hand och den är varmare nu. Jag är så glad att du är här Elsa.
Novellix ger ut små, snygga böcker i vykortsstorlek med en novell per bok. Både klassiker och nyskrivet - allt ifrån Virginia Woolf till Håkan Nesser! Samtliga böcker med originalomslag av svenska formgivare, illustratörer och konstnärer. Novellix-novellerna säljs både styckvis och förpackade i fina presentaskar. Stora läsupplevelser i ett litet format.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-11-27
- Mått: 105 x 150 x 5 mm
- Vikt: 38 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Serie: Noveller från Novellix
- Antal sidor: 27
- Upplaga: 1
- Förlag: Novellix
- Medarbetare: Johan Petterson
- ISBN: 9789175890081
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 Anette
Det var titeln som fångade mig: Man kan vinka till varandra från balkongerna. Jag anade omedelbart att det handlade om hotell, sommar och tonårspirr i magen. Och redan på första sidan känner jag lukten av Italien och förväntan i luften från unga Elsa. Men semestern blir inte helt okomplicerad och så där glädjefylld och jag känner med flickorna i berättelsen. Minns hur det kunde vara när allt smått blev jättstort och osäkerheten alltid låg beredd att smyga sig på.
Elsa Billgren skriver målande och färgstarkt, lite så som jag föreställer mig att hon själv är. Jag får mersmak och sugs från första meningen direkt in i novellen. Vill gärna läsa mer - fler noveller men också gärna en hel roman! Jag tror att hon kan bära på en realistisk nutidsberättelse, svart på vitt, som många unga vuxna skulle må bra av att höra. - 4/5 Gabriella