Bokus
Peter James - Han dör om du inte, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2020

Han dör om du inte

Av Peter James

149 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning
Englands mest hyllade deckarförfattare – med över 20 miljoner sålda böcker – är tillbaka! I Han dör om du inte ställs kriminalintendent Roy Grace inför sitt tuffaste fall någonsin.

Kipp Brown, framgångsrik affärsman och notoriskt spelberoende, har aldrig drabbats av så många bakslag på en gång. För att skingra tankarna tar han med sig sin tonårsson på en på fotbollsmatch. Men det är i vimlet på stadion den verkliga mardrömmen börjar. Några minuter in i matchen möter Kipp en klient och trots att han bara vänder bort blicken ett ögonblick räcker det för att hans son ska försvinna. Snart får han ett meddelande som gör honom iskall av skräck: Vi har din son, om du vill se honom vid liv igen måste du betala. Han uppmanas att inte kontakta polisen, men gör det ändå, och kriminalintendent Roy Grace får utredningen på sitt bord. Till en början verkar det som en regelrätt kidnappning, men det dröjer inte länge förrän spåren leder till den undre världen, där inga regler längre gäller och inget är som det verkar ...

***
PETER JAMES är en brittisk författare och filmproducent med bas i London och Brighton. Han har röstats fram som den bästa deckarförfattaren genom alla tider av bokhandelskedjan WH Smith och belönades 2016 med en Diamond Dagger av Crime Writers Association. Han dör om du inte är den fjortonde boken om kriminalintendent Roy Grace.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-03-11
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 13 tim 49 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 409,5 MB
  • ISBN: 9789176339398
  • Förlag: HarperCollins Nordic
  • Översättare: Reine Mårtensson
  • Uppläsare: Peder Falk
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

68 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Lars G

    James är en slipad författare som sätter sin hjälte Roy Grace i den ena svåra situationen efter den andra. Boken är mycket spännande och ett bra tidsfördriv.
    Men den lämnar inga djupa spår när man läst den.

  2. 5/5 -

    Spännande som alltid med Peter James! En höjdare. Tiden försvinner.

  3. 4/5 Lollos

    Jag har inte läst något av Peter James förut, men det här var en trevlig bekantskap. "Han dör om du inte" är en spännande bok, en bok jag gillade skarpt. Den fångade mig från första sidan och det höll i sig till slutet. I denna bok får polisen Roy Grace ett riktigt trassligt fall att läsa. En tonårskille försvinner på en fotbollsmatch och snart får pappan ett meddelade som gör honom iskall.

    Det här är en spännande bok med oväntade vändningar. Språket är bra, rappt, handlingen trovärdig. Kapitlen är korta och berättelsen berättas i högt tempo vilket gör den lättläst.

  4. 4/5 -

    Det fungerar fint att läsa Han dör om du inte fristående, även om det så klart är mer givande att ha Roys Grace historia med sig i bagaget. Både kriminalintendenen och intrigen känns trovärdig, utan att bli tråkig tack vare en och annan twist. Att läsa den brittiske författaren och filmproducenten Peter James är ett säkert kort, det finns ingen risk att bli besviken.

    Han dör om du inte är uppbyggd på ett blandvändaruppmuntrande vis. Boken utspelar sig under några få men intensiva dagar i augusti. Med klockslag angivna inför varje nytt kapitel känns det att allt händer i realtid. Detta i kombination med korta kapitel är det helt omöjligt att motstå frestelsen att läsa bara ett till... och ett till. Det här är en suverän karantänbok med andra ord!

  5. 3/5 bettan_bokprataren

    Det här är inte den första boken jag läser av den store brittiske författaren Peter James. Jag har läst de tre första och gillade dem väldigt mycket. Och jag måste medge att jag hade sky höga förhoppningar på den boken som inte riktigt höll hela vägen för mig. Jag tyckte nog att den var lite svajig, ibland kändes den rätt trög för att sedan ta fart.
    Det är en välskriven kriminalroman som med sin spänning och sin oförutsägbarhet ändå är väl värd att läsas.
    Du får en spännande historia som berättas med korta kapitel och med en bra berättarteknik. Trots att boken har 447 sidor så lägger jag den till böcker som går under epitet en riktig bladvändare.