Doften av hö

AvGiorgio Bassani

E-bok
Svenska, 2022

119 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Fler format och utgåvor

Beskrivning

I novellsamlingen Doften av hö framkallas minnen som väcker det judiska samhället i trettiotalets Ferrara till liv. En ung mans obesvarade kärlek, ett märkligt försvinnande, ett sjaskigt hotell och doften av nyslaget hö vid den judiska begravningsplatsen.
Doften av hö är den sjätte och sista delen i Giorgio Bassanis löst sammanhållna Romanzo di Ferrara-svit.
I översättning av Ingrid Börge.

GIORGIO BASSANI [1916–2000] var en italiensk romanförfattare och poet. Han debuterade 1945 med diktsamlingen Storie dei poveri amanti e altri versiBerättelser om olyckliga älskande och andra dikter«]. Första romanen var Guldglasögonen [Gli occhiali d'oro, 1958]. Hans internationellt mest kända verk är romanen Den förlorade trädgården [Il giardino dei Finzi-Contini, 1962], som filmatiserades av Vittorio De Sica och vann en Oscar som Bästa icke-engelskspråkiga film 1974.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Del 2

Guldglasögonen

Giorgio Bassani

Inbunden, 2022

4,3 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(4)

199 kr

Del 2

Innanför stadsmuren

Giorgio Bassani

Inbunden, 2020

4,6 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(5)

199 kr

Heron

Giorgio Bassani

Häftad, 2018

131 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av