Bokus
Vi mot er

Ljudbok, Svenska, 2017

Vi mot er

Av Fredrik Backman

99 kr

Skickas tisdag 13/10

Beskrivning

Det är så enkelt att få människor att hata varandra att det är obegripligt att vi någonsin gör något annat.Efter de fruktansvärda händelser som skakade Björnstad i första boken berättar Vi mot er historien om månaderna efteråt. De bästa vännerna Maya och Ana lever ut sommaren på en gömd ö och försöker lämna omvärlden bakom sig, men ingenting blir som de hoppas. Rivaliteten mellan Björnstad och grannstaden Hed växer till en ursinnig kamp om pengar, makt och överlevnad som exploderar när städernas hockeylag möts. Samtidigt avslöjas en ung spelares innersta hemlighet och ett helt samhälle tvingas visa vad det egentligen vill stå för. Det kommer sägas att våldet kom till Björnstad det här året, men det är en lögn. Våldet fanns redan här. Fredrik Backmans Vi mot er, den fristående uppföljaren till Björnstad, är en intensiv skildring av drabbande mänskliga relationer i en liten stad. En berättelse om lojalitet, vänskap och kärleken som utmanar allt.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-08-21
  • Format: Ljudbok
  • Språk: Svenska
  • Förlag: Bonnier Audio
  • Serie: Björnstad (del 2)
  • ISBN: 9789176515990
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

102 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 5/5 -

    Det här är en berättelse som lite överraskande når och berör mig på många olika plan. Bör läsas av precis alla oavsett ålder eller intresse. Så spännande & så galet givande! Fredrik visar återigen vilken strålande författare han är!

  2. 4/5 -

    Håller helt klart samma standard som första boken, fångar den jobbiga känslan av hur det kan vara att leva med grupptryck.

  3. 5/5 LP

    Fantastisk bok! Ingen kan bygga karaktärer som man känner så mycket för som Fredrik Backman gör.

  4. 5/5 -

    Gillade den här boken väldigt mycket trots att den många gånger fick mig att känna mig illa till mods. Det är en bok som får en att tänka.
    Boken handlar om vanliga människor och deras problem och relationer; glädje och sorg, liv och död, kärlek och hat och våld, vinna och förlora och naturligtvis ishockey. Ishockeyn är viktig i boken men det skulle ha kunnat handla om fotboll, handboll eller någon annan lagsport istället.
    Jag gillar Fredrik Backmans berättarstil där han börjar med att berätta vad som kommer att hända utan att avslöja allt, målet, och sedan gå tillbaka och leda dig fram till målet. Mer än en gång så slutar inte ett kapitel inte som man tror att det ska sluta.
    "Vi mot er" är en uppföljare på boken "Björnstad" och jag skulle rekommendera att man läser böckerna i ordning.
    Jag "läste" (lyssnade) på ljudboken och Marie Richardson gör ett mycket bra jobb.

  5. 4/5 Biggan

    Mycket bra och tänkvärd