Ta tåget : på spåret genom historien, samtiden och framtiden (häftad)
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
328
Utgivningsdatum
2019-09-20
Förlag
Ordfront Förlag
Medarbetare
Grandin, Elina (form)
Dimensioner
210 x 135 x 25 mm
Vikt
487 g
SAB
Prbd
ISBN
9789177750857
Ta tåget : på spåret genom historien, samtiden och framtiden (häftad)

Ta tåget : på spåret genom historien, samtiden och framtiden

(6 röster)
Häftad,  Svenska, 2019-09-20
204
  • Skickas från oss inom 2-4 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Ta tåget : på spåret genom historien, samtiden och framtiden Kan levereras innan julafton
Som hängiven resenär sedan tidigt 80-tal var Per J Andersson en av de första som vurmade för tåget. Äntligen har debatten hunnit ikapp. I Ta tåget tar han oss med genom tågets historia, via de tidiga järnvägarna, höghastighetstågens revolution och allt däremellan. Det är en personlig bok och på samma gång en historisk odyssé, en klimatbok och en hoppfull uppmaning att inte sluta resa - bara göra det hållbart.

Per J Andersson är en av grundarna av resemagasinet Vagabond. Han har skrivit ett flertal guide- och reportageböcker, samt dokumentärromanen New Delhi Borås den osannolika berättelsen om indiern som cyklade till kärleken i Sverige, hittills översatt till tolv språk. Hans senaste bok, För den som reser är världen vacker, omfamnades av en enig kritikerkår.

"En fröjd för oss som älskar att åka tåg och en påminnelse om att det inte behöver vara så svårt som man tror att välja bort flyget."
Kommunalarbetaren
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ta tåget : på spåret genom historien, samtiden och framtiden
  2. +
  3. Drömmen om en ö

De som köpt den här boken har ofta också köpt Drömmen om en ö av Per J Andersson (inbunden).

Köp båda 2 för 433 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Per J Andersson