Kidnappad (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
271
Utgivningsdatum
2018-06-01
Förlag
Modernista
Översättare
Nils Larsson
Originaltitel
I Know Where She Is
Dimensioner
256 x 213 x 15 mm
Vikt
494 g
SAB
Hce
ISBN
9789177813446
Kidnappad (inbunden)

Kidnappad

(1 röst)
Inbunden Svenska, 2018-06-01
209
Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt inom Sverige för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Hyllad, pulshöjande brittisk kriminaldebut

På tioårsdagen för Autumns bortförande får hennes mamma Francine en anonym lapp. Den innehåller bara fem ord: »Jag vet var hon är.« När en främmande ung kvinna dagen efter säger sig ligga bakom lappen vill Francine först avfärda incidenten som ett grymt och makabert skämt. Men främlingen vet saker som ingen annan än Autumn borde kunna veta, och Francine tvingas inse att hon talar sanning. Snart står det klart att hon måste ge sig in i mörka, skrämmande sammanhang för att ta reda på sanningen om vad som hänt hennes dotter. Faran visar sig komma från oväntat håll och Francine blir tvungen att göra saker som hon aldrig trodde att hon var kapabel till.

S. B. CAVES är född och uppvuxen i norra London. Kidnappad är hans hyllade debut: en gripande, pulshöjande thriller. Ett måste för alla som älskar Karin Slaughtereller Linwood Barclay.

»En explosiv debut som drar in dig från första sidan och aldrig släpper taget. Grym, läskig och gripande.« The Sun
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kidnappad
  2. +
  3. Utvald

De som köpt den här boken har ofta också köpt Utvald av Sarah Stovell (inbunden).

Köp båda 2 för 400 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av S B Caves

  • I Know Where She Is

    S B Caves

    'This explosive debut reels you in from the first page and never lets up. Sinister, unsettling and gripping.' The Sun A heart-stopping, gripping thriller for fans of C. L. Taylor, Karin Slaughter and Linwood BarclayOn the tenth anniversary of her ...

Bloggat om Kidnappad