Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Modernista klassiker
Antal sidor
271
Utgivningsdatum
2018-06-01
Upplaga
1
Förlag
Modernista
Översättare
Nils Larsson
Originaltitel
I Know Where She Is
Medarbetare
Sundh, Lars (form)
Dimensioner
256 x 213 x 15 mm
Vikt
494 g
SAB
Hce
ISBN
9789177813446

Kidnappad

(1 röst)
Inbunden,  Svenska, 2018-06-01
149
Billigast på PriceRunner
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Hyllad, pulshöjande brittisk kriminaldebut

På tioårsdagen för Autumns bortförande får hennes mamma Francine en anonym lapp. Den innehåller bara fem ord: »Jag vet var hon är.«
När en främmande ung kvinna dagen efter säger sig ligga bakom lappen vill Francine först avfärda incidenten som ett grymt och makabert skämt. Men främlingen vet saker som ingen annan än Autumn borde kunna veta, och Francine tvingas inse att hon talar sanning.
Snart står det klart att hon måste ge sig in i mörka, skrämmande sammanhang för att ta reda på sanningen om vad som hänt hennes dotter. Faran visar sig komma från oväntat håll - och Francine blir tvungen att göra saker som hon aldrig trodde att hon var kapabel till.

S. B. CAVES är född och uppvuxen i norra London. Kidnappad är hans hyllade debut: en gripande, pulshöjande thriller. Ett måste för alla som älskar Karin Slaughtereller Linwood Barclay.

»En explosiv debut som drar in dig från första sidan och aldrig släpper taget. Grym, läskig och gripande.« The Sun
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kidnappad
  2. +
  3. Dödsdömd

De som köpt den här boken har ofta också köpt Dödsdömd av Sharon Bolton (inbunden).

Köp båda 2 för 223 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av S B Caves

  • I Know Where She Is

    S B Caves

    'This explosive debut reels you in from the first page and never lets up. Sinister, unsettling and gripping.' The Sun A heart-stopping, gripping thriller for fans of C. L. Taylor, Karin Slaughter and Linwood BarclayOn the tenth anniversa...

  • A Killer Came Knocking

    S B Caves

    Jacks wife is murdered. He has the chance to see justice done. But at what cost?Jack found the love of his life when he met Kate. But their happiness was shattered when she opened the door to a cold-blooded killer. He will never forget the face of...