Bokus
Dick Harrison - Jesus, Häftad

Häftad, Svenska, 2021

Jesus

Av Dick Harrison

189 kr

Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Jesus - historiens mest kända individ - finns det mer att skriva om honom? Ja, anser historikern Dick Harrison, särskilt om man vänder på perspektiven och ställer frågor som är intressanta för nutidsmänniskan.

Alla har hört talas om mannen från Nasaret som var verksam i Galileen, hamnade i bråk med de styrande i Jerusalem och avrättades i relativt ung ålder. I den här boken går Dick Harrison flera steg längre och skildrar inte bara den historiska personen Jesus utan resonerar också kring fundamenten i kristendomen uppståndelsen, himmelsfärden, miraklen. Finns det historiska belägg för detta?

Jesus är en problematiserande, kunnig levnadsteckning över en av världshistoriens mest omdebatterade människor. Det är upp till läsaren att avgöra om problemen får sin lösning och om författaren bringar nytt ljus över Jesu liv och gärning. Eller som objektet för denna bok själv skulle ha konstaterat, sök, så skall ni finna .

Boken ingår i serien Världens dramatiska historia.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-05-10
  • Mått: 135 x 205 x 18 mm
  • Vikt: 320 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Världens dramatiska historia
  • Antal sidor: 223
  • Förlag: Historiska Media
  • ISBN: 9789177896005
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

46 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 Susanna

    Bra bok o spännande att läsa

    Verifierat köp
  2. 1/5 Birger J

    Det är märkligt av författaren att formligen predika om en historisk Jesus - vad är bevisen?
    "Den kände judiske historikern Josefus som verkade under det första århundradet, skriver om inte mindre än nitton olika jesusar, och nio av dem levde och verkade under den tid som NT:s Jesus sägs ha levt. Ingen var så välinformerad och kunnig om de olika religiösa sekterna och grupperna inom judenheten som Josefus, men han har inte skrivit ett enda ord om någon Jesus från Nasaret. Detta är anmärkningsvärt!"
    (Källa: Tidningen Kulturen 2013-11-25)

  3. 5/5 Jan-Erik H

    En bok som antagligen kommer nära sanningen för dig som tvivlar!
    intressant hur berättelsen växer fram,
    Jag personligen gick i Söndagsskolan, den här hade varit utmärkt som källmaterial att läsa då
    om man tvivlade på något.

  4. 4/5 HG W

    Intressant nutida tolkning av Jesus liv och bibeltexter. Harryson skriver som vanligt med inlevelse om en person vars liv är svårt att bevisa "så här var det". Mycket överlåts till dig själv som läsare att tolka.

  5. 5/5 Ulf

    Somligt i boken har bekräftat min tidigare kunskap, och annat har byggt på denna. Jag tycker att Harrison är en utmärkt kunskapsförmedlare. Exakt vilken religiös tro man sedan har är något annat.