Brittiska imperiet : uppgång och fall

AvDick Harrison

Pocket, Svenska, 2022

99 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

»Harrisons förmåga till koncentration imponerar, liksom hans enastående förmåga att pedagogiskt lyfta fram det viktiga i ofta komplexa händelseförlopp.« BTJ

En liten önation skapade det största imperium som någonsin funnits. Under sin storhetstid omfattade det brittiska väldet nästan en fjärdedel av jordens yta. Hur lyckades britterna med detta stormaktsbygge?

Om det brittiska imperiets utveckling skriver Dick Harrison, som nyligen varit aktuell med ett dubbelband om Englands historia, i boken Brittiska imperiet: Uppgång och fall. Med inlevelse och kärlek till ämnet ger sig Harrison i kast med denna avgränsade studie av det största imperiebygget i mänsklighetens historia. Det blir en intensivkurs i det mytomspunna imperiets över 350-åriga historia.

Fler pressröster om boken:

»Dick Harrison tycks kunna det mesta om det mesta i historien, och i boken Brittiska imperiet ger han en kunnig överblick av imperiets 350-åriga historia.« Hemmets vän

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Jesus

Dick Harrison

Häftad
41

189 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Jesus

Dick Harrison

Häftad
41

189 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Del 2

Aska

Ragnar Jónasson

Inbunden
10

33 kr

Del 1

Snöblind

Ragnar Jónasson

Pocket
21

89 kr

Del 3

Dimma

Ragnar Jónasson

Inbunden
10

189 kr

Byn

Ragnar Jónasson

Inbunden
13

33 kr

Del 1

Vit död

Ragnar Jónasson

Inbunden
8

39 kr