Inbunden, Svenska, 2019
Minifakta om djurungar vid vatten
209 kr
Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Minifakta om … är en serie extra lätta faktaböcker framtagna för de allra mest läsovana eleverna. Med lite text men mycket bilder uppmuntrar böckerna till läsning. Tack vare den lättillgängliga formen, det enkla språket och de intressanta ämnena väcker böckerna läslust hos såväl yngre som äldre läsare. Gemensamt är också att de har en innehållsförteckning och ibland förekommer mycket enkla diagram, som i en traditionell faktabok. Färg och form är speciellt framtaget för att locka till vidare läsning.
Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-09-01
- Mått: 129 x 183 x 8 mm
- Vikt: 130 g
- Ålder: 6-9
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 6-9
- Serie: Minifakta om ...
- Antal sidor: 17
- Förlag: Nypon förlag
- ISBN: 9789178253012
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Bokdjungeln
8åringen tycker verkligen om dessa böcker med fakta. Hon kan läsa dom utan problem själv, men tycker också om att läsa de ihop med vuxen. Jag tycker också om dom och anser att både texten och informationen är anpassad för målgruppen.
- 4/5 Barnboksfamiljen
Detta är en faktabok från en serie lättlästa böcker som handlar om gudasöta djurungar. I denna bok med fokus på djur som lever vid eller i vatten. Vi får bekanta oss med bävern, tumlaren, gråsälen, uttern och minken.
Nypon förlag är ett förlag som ger ut lättläst litteratur och har stor kompetens kring detta. Allt från hur texten är skriven till radbrytningen på sidorna. Genomtänkt helt enkelt.
Toppenbra att det finns sådana här förlag som ger förutsättningar för att täcka upp behovet av böcker med varierande nivå som väcker läslust.
Det kunde förmodligen varit något mer kvalitativa fotografier genomgående i boken. Nu känns det stundvis lite som billiga alternativ på vissa sidor.
Ekenstens text är välskriven och lätt att förstå. Så för de barn som älskar djur men har det kämpigt med läsningen så kan detta vara en ingång till läslust med böcker på adekvat nivå. Jag gillar också små detaljer som att det längst bak i boken finns ett enkelt register, så även kunskapen kring att läsa register görs tillgänglig i ett lättläst format.
Jag kommer att ta med mitt ex till förskolan då jag tycker boken fungerar fint till högläsning för yngre barn med ett djurintresse.
Ann-Charlotte Ekensten har även skrivit en lång rad med andra böcker i denna serie om djurungar. Så uppskattar man formatet och djurtemat så är ett tips att spana in de andra titlarna.
Lärare i skolan? Vill du använda boken så finns lättillgängligt och kostnadsfritt arbetsmaterial att ladda ner på Nypons hemsida (www.nyponforlag.se).
Boken finns även inläst via inläsningstjänst i DAISY-format.