Bokus
Birgitta Bergin - Alla älskar Bianca, Pocket

Pocket, Svenska, 2020

Alla älskar Bianca

Av Birgitta Bergin

89 kr

Skickas onsdag 4/11. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Bianca är en person som alla älskar. Hon är oemotståndlig, hemlighetsfull och vacker. Men vad är det hon döljer? Och vem älskar Bianca mest?

Tre par anländer till Thorskogs slott för en lyxig helg i slottets magnifika salar. Under ett intensivt dygn tvingas en man konfrontera sitt dolda förflutna, en hustru gör något hon för evigt ångrar, en ung kvinna tvingas se sin älskares sanna väsen och en dagbok avslöjar precis det ingen vill veta - allt medan Bianca gör upp med sitt liv.    

Alla älskar Bianca är en roman med länkade intriger, som likt ett pussel förs samman och där varje bit tar dig ett steg närmare sanningen.

BIRGITTA BERGIN har etablerat sig som en av Sveriges stora författare inom modern feelgood med över 300 000 sålda böcker. Hennes genombrott kom med trilogin om Anna Holm som fick ett enormt gensvar hos läsare och bokbloggare. Birgitta är ofta ute och föreläser, och bloggar på ketchupoftheday.se. Hon bor växelvis i Marbella och i skärgården utanför Göteborg. Hon är trefaldig finalist i Stora Ljudbokspriset.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-08-14
  • Mått: 109 x 179 x 22 mm
  • Vikt: 190 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 351
  • Förlag: Bokfabriken
  • ISBN: 9789178351671
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

28 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 3/5 Villivonkansbooks

    Alla älskar Bianca är en underhållande roman där allt kretsar kring just Bianca. Vi får följa ett antal olika personer och höra deras versioner av berättelsen. När man har många karaktärer att följa kan det ofta tendera till att bli rörigt och svårt att hänga med i handlingen vem som är vem. Men inte här, författaren gör det så skickligt att det aldrig är minsta tvivel om saken. Jag imponeras över hur hon väver ihop alla karaktärer med varandra på ett både oväntat och övertygande sätt. Boken bjuder på lättsam läsning med toner av allvar där tvisterna löser av varandra. Den når mig inte riktigt på djupet och jag blir inte så berörd som jag hade önskat. Men underhållen det blir jag!

  2. 4/5 Britt-Marie K

    Alla älskar Bianca är författaren Birgitta Bergins tionde bok. Jag har läst alla hennes böcker, och tyckt om dom alla. (Bäst, enligt mig, är duon Som ett brev på posten och Något du inte vet att jag vet). Den här boken, hennes senaste, är helt fristående från dom tidigare böckerna.

    Och precis som med tidigare böcker, så tyckte jag även om den här boken.

    Det är en välskriven berättelse som är lite av en blandning av en feelgoodroman och en pusseldeckare.

    Jag tyckte om karaktärerna, och det var intressant att följa dom invecklade relationerna.

    Kan rekommendera boken.

  3. 4/5 millimys_books

    Jag lyssnade på ljudboken och jag måste säga att jag verkligen gillar uppläsaren Gunilla Leining. Jag har lyssnat på flera ljudböcker sedan jag väl lyckades "lyssna" i höstas och jag fastnar alltid för böcker där hon har läst.


    Historien om Bianca handlar om flera människor runt denna mystiska kvinna. Det finns hemligheter under ytan som ploppar fram en efter en. Hur allt hänger ihop får läsaren inte veta förrän det drar ihop sig mot slutet, men det byggs upp en spänning som sedan eskalerar i ett antal händelser. Ofattbara händelser. Intriger. Oväntade.


    Personbeskrivningarna är helt outstanding, det kryper under skinnet på mig när en viss man tänker och talar. Författaren har verkligen lyckats skildra den manschauvinistiska vidriga sidan hos denna man. Jag gillar verkligen när en författare lyckas beröra mig, få mig ur balans.

  4. 4/5 Anonym Verifierat köp
  5. 5/5 -