Bokus
Emma Frans - Expertparadoxen : ska jag alltid lyssna på forskarna?, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2023

Expertparadoxen : ska jag alltid lyssna på forskarna?

Av Emma Frans

119 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Tänk dig en värld utan experter. Lite skönt att slippa alla besserwissrar och förståsigpåare, kanske? Men om alla experter försvann skulle du nog snabbt bli rätt vilsen. För det är ju ofta experter som leder dig rätt. Både när du vill kontrollera ett konstigt födelsemärke, ta körkort eller veta vad det ska bli för väder i helgen. Under de senaste åren, inte minst under covid-19-pandemin, har många vänt sig till vetenskapliga auktoriteter för att få definitiva svar, bara för att inse att forskare ibland är oeniga och att forskare kan ha fel. Så när ska du lyssna på forskarna? Och vad händer när forskare har fel?

Expertparadoxen visar att trots att det är bra att lyssna på experter kan ett alltför stort förtroende för vetenskapliga auktoriteter ha förödande konsekvenser. I Expertparadoxen får du de verktyg som du behöver för att ta hjälp av andras kunskap på bästa möjliga sätt.

Pdf på ordlista och källor får du genom att mejla till Bonnier Audio på info@bonnieraudio.se

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-03-13
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 5 tim 37 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 165,9 MB
  • ISBN: 9789178875269
  • Förlag: Bonnier Fakta
  • Uppläsare: Emma Frans
  • Medarbetare: Nina Leino PdeR
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

8 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 -

    Mycket underhållande faktabok.

  2. 4/5 -

    Helt enkelt suverän! Denna boken gav en översikt av forskningens betydelse med många spännande exempel och insikter. Den förespråkar vikten av att tro på forskning, men också individuellt tänkande och avståndstagande från blind tro. Väldigt läsvärd!

  3. 3/5 Britt-Marie K

    Betyg: 3 av 5 - 📚 - Den här boken, Expertparadoxen, är den fjärde boken som jag har läst av forskaren Emma Frans. Dom tidigare böckerna heter Larmrapporten - Att skilja vetenskap från trams; Sant, falskt eller mittemellan; och Alla tvättar händerna. Jag tycker att alla hennes fyra böcker är bra och läsvärda. Det är intressanta fakta presenterat på ett enkelt och lättfattligt sätt, och även med lite humor. Lyssnade på boken, och den var bra inläst av författaren själv.

  4. 4/5 fa
  5. 5/5 -