Gudrid Torbjörnsdotter – Vikingatidens mesta globetrotter

AvPer J Andersson

Ljudbok
Svenska, 2025

79 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Nordatlanten år 999. Skeppet på väg västerut med Gudrid Torbjörnsdotter ombord överraskas av en storm och förliser. Hon lyckas kravla sig upp på en klippa och blir räddad. Några år senare reser hon vidare västerut och stiger i land på Newfoundland i dagens Kanada. Där föder hon en son, den första europé som föds på amerikansk mark. Dessutom hamnar hon i strid med kontinentens ursprungsfolk. Efter det äventyret seglar hon till Norge och vandrar söder ut i Europa. Gudrid var en av 1000-talets största resenärer. Men våra hjärnor är förprogrammerade att visualisera män när vi tänker på vikingapionjärer i västerled. Kvinnorna har inte haft någon plats i historien. Det är med andra ord hög tid att återupptäcka Gudrid.
I ljudboksserien Historiska kvinnliga resenärer berättar Per J Andersson, författare och en av grundarna av tidningen Vagabond, om några av alla dessa förbisedda kvinnliga resenärer och upptäcksresande som trots många hinder reste ut i världen. Gudrid Torbjörnsdotter – Vikingatidens mesta globetrotter är del 11 i serien där alla avsnitt är fristående.

Produktinformation

Betyg & recensioner

3.8/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Per J. Andersson - Drömmen om en ö, Inbunden

Drömmen om en ö

Per J. Andersson

Inbunden, 2022

4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

255 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Per J. Andersson - Drömmen om en ö, Ljudbok

Drömmen om en ö

Per J. Andersson

Ljudbok
2022
4,5 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(2)

79 kr