Bokus
Sara Kristoffersson - Det förlorade paradiset : berättelsen om Konsums uppgång och fall, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2024

Det förlorade paradiset : berättelsen om Konsums uppgång och fall

Av Sara Kristoffersson

280 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

"Kastar ett välbehövligt nytt ljus på tiden från folkhemmets fullbordan 1955, till dess möjliga fall kring 1985." - Dagens Nyheter

"Rafflande historia, denna berättelse om Konsum och Sverige." - Sydsvenskan

"Läs Sara Kristofferssons bok. Finstilt analyserar den varumärken, och med viss sorg i tonfallet beklagar den Konsums öde." - Aftonbladet

"Kristoffersson levererar en makalöst intressant betraktelse över världens kanske tråkigaste varumärke." - Göteborgs-Posten

Vart tog Konsum vägen? Det medlemsägda företaget som närde, klädde, möblerade och uppfostrade folkhemsgenerationerna. Ett gigantiskt industrikonglomerat. En av välfärdsstatens bärande pelare. I dag en tynande dagligvarukedja kallad Coop i skuggan av ärkerivalen Ica.

Fallet speglar historien om det svenska 1900-talet, en resa från fattigdom till välfärd.

Sara Kristoffersson berättar om drömmar, folkrörelser, moral, ideologiska konflikter och existentiella kriser. Historien börjar i utopier och slutar i sorg över det förlorade paradiset.   

 

Sara Kristoffersson är konstvetare, författare och kritiker. Sedan 2015 är hon professor i designhistoria på Konstfack. Hon skriver återkommande kritik för Dagens Nyheter. Hon kom sommaren 2022 ut med boken Hela havet stormar fallstudie inifrån en myndighet som kretsar kring den uppmärksammade Vita havet-debatten.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-04-12
  • Mått: 140 x 220 x 18 mm
  • Vikt: 398 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 180
  • Förlag: Volante
  • Medarbetare: Jonas Banker
  • ISBN: 9789179653545
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

16 recensioner, genomsnitt 3.8/5

  1. 3/5 Bertil L

    Ansatsen i boken Det förlorade paradiset är god, men det saknas en beskrivning av vad det var inom organisationen och vilka personer det var som förstörde paradiset. Det är väldigt få personer som nämns och beskrivs utöver den handlingskraftige Albin Johansson. Vi som levt att tag i det samhälle där paradiset Konsum verkade och - för att använda Sara Kristofferssons ord - förlorades, vet att sådant sker inte utan att det finns människor som utformar och påverkar det som händer.

    Det är känt att KF blev en reträttplats för personer från arbetarrörelsen. Av resultatet att döma var det inte alltid de bästa som rekryterades. Om så varit fallet hade inte Sara Kristoffersson haft anledning att skriva boken. Låt oss hoppas att författaren i en kommande upplaga nämner vilka personer det handlar om och vad de ville förverkliga och som vi nu vet inte lyckades. Vi skulle då också få belyst vad som förstås med begreppen etik och moral inom socialdemokratin och kooperationen.

    Författaren antyder i slutet av boken en fråga som väcker intresse. Vid millennieskiftet utbetalas "¿ diverse avgångsvederlag till höga chefer". I ett fall - det nämns inte i boken - handlade det om dryga tjugo miljoner kronor. Vilka var dessa personer, varför fick de av en kooperativ rörelse dessa stora avgångsvederlag och vilka var det som fattade besluten?

    I nästa upplaga, en utbyggd och mera detaljerad version, bör dessa frågor besvaras. Ämnet är värt det. Alla är vi intresserade av detaljerna kring hur ett paradis går förlorat. Kanske kan vi lära oss något av det samhällsarbetet i stort.

  2. 2/5 No N

    Boken handlar inte om Konsums historia, utan den handlar om tidsandan under Konsums uppgång och fall, tolkad ur en personlig synvinkel.

  3. 5/5 Gun B

    En intressant bok för oss som varit med om större delen av 1900-talet. Men sorgligt att den parollen inte höll i längden utan att det blev konkurrens precis överallt i alla delar av samhället.

  4. 5/5 Torkel J Verifierat köp
  5. 1/5 Ulla K