Fakta om hinduism

99 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Hinduismen är en religion med många gudar. Men vilka är gudarna Ganesha, Vishnu och Parvati? Varför är kon ett heligt djur inom hinduismen och hur firar man högtiden Diwali? Det och mycket mer får läsaren veta i den här boken.

Här står också om hinduiska texter, tron på återfödelse samt yoga och meditation. 

Nypons lättlästa faktaböcker är framtagna för läsovana barn och ungdomar. Med lite text men mycket bilder uppmuntrar böckerna till läsning. Tack vare den lättillgängliga formen, det enkla språket och de intressanta ämnena väcker böckerna läslust hos såväl yngre som äldre läsare.

Gemensamt är också att de har en innehållsförteckning och ibland förekommer mycket enkla diagram, som i en traditionell faktabok. Färg och form är speciellt framtaget för att locka till vidare läsning.

Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Katarina Lycken Rüter, Annelie Drewsen - Sápmi, Kartonnage

Sápmi

Katarina Lycken Rüter, Annelie Drewsen

Kartonnage, 2022

262 kr

Katarina Lycken Rüter, Annelie Drewsen - Vilja veta - Utvandringen, Kartonnage

Vilja veta - Utvandringen

Katarina Lycken Rüter, Annelie Drewsen

Kartonnage, 2023

4,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

262 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av