Bokus
Jessika Törnblom Drangert - Bottenlös, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2021

Bottenlös

Av Jessika Törnblom Drangert

99 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
En omfattande kriminell verksamhet verkar i det fördolda. En elakartad tumör med förgreningar till några av samhällets viktigaste stöttepelare. Men efter ett anonymt tips är kriminalinspektör Victoria Lagerblad dem på spåret. Ju mer hon gräver i fallet, desto mer inser hon att hon står helt ensam. Den farliga grupperingen har infiltrerat såväl polismyndigheten som rättsväsendet, och Victoria vet inte längre vem hon kan lita på.
Samtidigt kämpar den unga barnläkaren Maya med sig själv, sina slutkörda kollegor och de svårt sjuka patienterna som vårdas på avdelningen. Hon försöker göra sitt bästa – men istället blir allting oändligt mycket värre.
Brottsliga motiv och en utstuderad vedergällning som är långt mer personlig än någon kunnat ana växer fram i väven av de inblandade. En bottenlös mardröm som drabbar både skyldiga och oskyldiga. Och kampen dem emellan blir på liv och död.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-07-27
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 13 tim 18 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 419,3 MB
  • ISBN: 9789179952877
  • Förlag: Lind & Co Förlag
  • Uppläsare: Jonas Malmsjö
  • Medarbetare: Mattias Boström
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

37 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 3/5 Ann-Kristine

    Mäns kriminella ådror och våld mot kvinnor syns tillräckligt dagligen i media! Berättelsen är alltför detaljerad vilket inte tillför något och gör boken onödigt lång och lite seg. Huvudpersonernas dåliga mående som ständigt upprepas är också ganska tröttsamt! Innehållets rörelser hit och dit gör berättelsen rörig och tidsaspekterna blir oklara. Inläsningen känns dessutom onödigt dramatisk och utdragen - inte Malmjös bästa!

  2. 5/5 Katja

    Jonas är bäst som vanligt och gör boken bättre än vad den kanske är

  3. 4/5 Monica

    Tog ett bra tag att få ihop ett sammanhang men sedan kom den sig!

  4. 4/5 -

    Jonas är en superb uppläsare (men jag ökar hastigheten ett snäpp). Boken är spännande och bitvis obehaglig pga av den maktlöshet man känner med de drabbade. Tyvärr tycker jag att den är alltför mansfientlig. Låt vara att det är vad författaren vill komma åt, men jag hade velat ha med några smarta män som är trevliga och kompetenta också för att öka trovärdigheten. Väntar nog ett tag innan jag läser uppföljaren.

  5. 5/5 -