Nattugglan
129 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
På Kalmar konstmuseum pågår en utställning med lovande unga konstnärer från hela länet. Ett av verken är döpt till ”Svindressen” och består av en kavaj gjord av grishud. Det visar sig dock att den även innehåller en bit hud från en försvunnen flicka från Västervik.
Mårten Ulvström jobbar som radiopratare i P4 Kalmars populära program Nattugglan. En mystisk lyssnare ringer in i direktsändning flera gånger och önskar en låt. Varje gång blir någon mördad efteråt.
Polisen börjar jakten på mördaren som gillar att visa upp sina offer offentligt. Gärna som konstverk. Vad vill gärningsmannen? Och vad är kopplingen mellan konstnären och flickan som dog på Sankta Gertruds sjukhus 1951? Återigen dras Mårten in i en lömsk jakt i ett vinterkallt Västervik, en jakt där hans farfars mörka gärningar från 50-talet gör sig påminda.
"Nattugglan" är den femte delen i Niklas Wrångbergs kriminalserie "Sankta Gertrud".