Ur askan (e-bok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (307.5 MB)
Språk
Svenska
Serie
Ulvöserien (del 1)
Inläsare
Mirja Turestedt
Utgivningsdatum
2021-02-21
Förlag
Bazar Förlag
ISBN
9789180062015

Ur askan Ljudbok

(78 röster)  |   Läs 4 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2021-02-21

Styckköp

79

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Ur askan är första delen i Ulvöserien - en spännande och drabbande kriminalroman som tar avstamp i den tragiska förlisningen av Estonia 1994.

Fredrik Fröding är en avhoppad polisaspirant som förlorade hela sin familj i Estoniakatastrofen.

Sofia Hjortén är utredaren som återvänt till Örnsköldsvikspolisen efter en framgångsrik karriär i Stockholm.

För femton år sedan hade de en kort romans. Nu möts de igen i semesterparadiset Ulvön i Höga kusten. Hon som utredare av ett brutalt mord. Han som misstänkt.

När det första mordet följs av flera sprider sig skräcken och Sofia och hennes kollegor står inför sitt svåraste fall hittills.

"En genomtänkt intrig, väldigt mycket oväntade vändningar med en twist på slutet som är SÅ bra."

Go"kväll, SVT
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Ur askan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra bok
    -, 24 april 2024

    Boken var bra men seg i början, det tog ett tagför mig att förstå vilka huvudpersonerna var och vilken relation dom hade till varandra men när jag kopplat ihop alla vara det bara attlyssna och njuta av spänningen - längtar efter del 2.

  2. Spännande bok med bra uppläsare!
    -, 25 april 2023

    Enkelt språk och bra handling. Man får snabbt kläm på alla inblandade och de är lätta att följa i handlingen. Mycket bra uppläsare, det förstärkte hela bokens spänning.

  3. Spännande
    Jenny, 12 april 2023

    Bra och intressant intrig och flöde i boken, spännande upplösning, bra inläst!

  4. Stark andra halva!
    -, 30 augusti 2022

    Den började lite tvekande med många moment som drog ner tempot. Efter 2 timmar blir den bättre och andra halvan av boken är mycket bra! Rekommenderas!

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av Lina Areklew