Lovette Jallow förklarar, fördjupar och konkretiserar begrepp som vit feminism, colourism och white saviorism, samtidigt som hon på ett inspirerande sätt berättar om sitt liv med autism. I Främling i vita rum bjuder Lovette Jallow in läsaren till en lektion i strukturell rasism, men också en personlig berättelse om människan bakom aktivisten.
Du får följa med Lovette från uppväxten i Gambia med starka kvinnor som förebilder till kulturkrocken i mötet med Sverige. Du får konkreta tips på hur du kan hantera situationer när någon agerar rasistiskt och lära dig stå upp mot rasism, sexism och orättvisor. Samtidigt är boken en brännande skildring av hur en människa kan slås ned gång på gång och ändå lyckas resa sig igen och igen.
Främling i vita rum är en bok om att våga stå upp för det du tror på, hur mycket du än riskerar att förlora.
Visa hela texten
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
Främling i vita rum
av Lovette Jallow
(kartonnage).
Det finns 1 recension av Främling i vita rum. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
Denna bok borde läsas av alla. För igenkänning eller för att ta del av någon annans upplevelser, erfarenheter och verklighet! Ger många möjligheter till självreflektion och eftertanke.