Ljudbok, Svenska, 2024
Käraste Lena
99 kr
Skickas tisdag 13/10
Beskrivning
"Ninni Schulman har en oslagbar förmåga att konstruera trovärdiga intriger där vardagliga konflikter snabbt når en livsfarlig nivå, och spänningen ligger i enkla situationer som att öppna dörren för fel person. Eller att lita på sina närmaste. Ibland blir det otäckt sorgligt."
Dagens Nyheter
"... uppföljaren är ännu bättre; Schulman har blivit mer bekväm i sitt nya deckaruniversum och rör sig helt självklart mellan människor, miljöer och olika sammanhang. Det är få deckarförfattare som lyckas balansera själva kriminalfallet och huvudpersonens privatliv så snyggt; det är aldrig ens darr på linan. /.../ en nervig bladvändare."
Göteborgs-Posten
Hösten 1983 hittas 31-åriga Lena död i sitt hem på släktgården på Sollerön utanför Mora, hängd i en lampkrok. Av allt att döma rör det sig om ett självmord. Lenas föräldrar vägrar tro att deras dotter valt att ta sitt eget liv, och för att få reda på sanningen kopplas den före detta polisen Ingrid Wolt in.
Ingrid har egentligen lagt ner sin nystartade spaningsbyrå och lever isolerad i skogen av rädsla för sin före detta man. Men Lenas föräldrar är så enträgna att hon slutligen övertalas att ta sig an fallet. Det visar sig snart att Lena bar på djupa hemligheter och att det var många i hennes närhet som ville se henne död.
Käraste Lena är den andra delen i Ninni Schulmans hyllade Siljanserie, en kriminalroman om längtan, passion och svek.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-04-18
- Språk: Svenska
- Speltid: 10 tim 16 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 322,3 MB
- ISBN: 9789180062299
- Förlag: Bazar Förlag
- Uppläsare: Mirja Turestedt
- Serie: Siljanserien
- Medarbetare: Maria Sundberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
697 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 AW
Bra! Spännande! Mycket bra uppläsare!
Verifierat köp - 4/5 -
Jag har läst den första boken i Silja-serien och den var bra. Den här är ännu bättre. Riktigt spännande hela tiden och svår att sluta lyssna på. Man får följa offret och privatspanaren Ingrid i olika tidsperspektiv. Offret allt närmare dagen för självmordet och Ingrid som ett halvår senare ska lösa fallet.
- 4/5 Ulrika
Bra spännnngsroman om flera svåra ämnen. Men så kan man inte avsluta en bok! Kapitel, ja. Men inte hela boken!
- 5/5 -
Spännande! En bra uppföljare och nu vill man verkligen lyssna på nästa direkt!
- 5/5 Carfra
Bok 2 är om möjligt ännu bättre än den första! Väntar med spänning på del 3