Pocket, Svenska, 2022
Skuld : Akko 1291
Av Niklas Krog
99 kr
Tillfälligt slut
Beskrivning
»En underbar historisk roman... Det är spännande, gripande och vackert om förbjuden kärlek och krigskonst. Betyg 5 av 5 - Briljant.« BTJ
Spänning från tempelriddarnas värld
Året är 1291 och det kristna korsfararriket är dömt till undergång. Kuststaden Akko är det sista starka kristna fästet och sultanen i Kairo förbereder en attack.
Ett av tempelherreordens skepp anländer till staden. Ombord finns den unge sergeanten Orm Junger. Han plågas av svåra minnen från sitt hemland och har kommit till Akko för att dö, fast besluten att ta sin hemlighet med sig i graven. Tempelriddare Richard de Adelais anar Orms vånda, men ser också något annat. Något som förundrar honom. Även adelskvinnan Isabella lägger märke till Orm. För henne blir den unge mannen ett mysterium att lösa, en hjälp att glömma sin egen förtärande längtan.
Medan slutstriden rasar flätas de tre huvudpersonernas öden samman och när belägringen är över har alla tre blivit befriade, var och en på sitt sätt.
Skuld är baserad på verkliga historiska händelser och är den första delen i Legenden om Orm Junger. Niklas Krog bygger upp en trovärdig miljö i en andlöst spännande berättelse om skuld och förlåtelse.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-12-12
- Mått: 110 x 179 x 20 mm
- Vikt: 174 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Legenden om Orm Junger
- Antal sidor: 333
- Förlag: Historiska Media
- ISBN: 9789180501927
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 2.7/5
- 2/5 Jacques
Niklas Krogs Skuld - Akko 1291 vill vara en dramatisk skildring av den sista kristna bastionens fall i det Heliga landet - en historiskt laddad epok som förtjänar respekt och autenticitet. Tyvärr lider boken av ett genomgående problem: den är skriven med ett alltför modernt svenskt sinnelag och moraliskt raster, vilket underminerar trovärdigheten.
Trots ett ämne som bjuder på episka teman - riddarhederskamp, korstågens sista glöd och den brutala konfrontationen med den islamiska expansionen - väljer Krog att väva in samtida politiskt färgade perspektiv. Framför allt sticker den långdragna och malplacerade historien om en homosexuell mans begär och inre konflikter ut. Det känns mer som ett försök att tillfredsställa en modern publik än att gestalta tidens verkliga mentalitet eller världsbild.
Den historiska ramen för berättelsen - Akkos fall 1291 - är i sig tillräckligt dramatisk. Men där författare som Conn Iggulden och Valerio Massimo Manfredi lyckas levandegöra det förflutna med känsla för periodens språkbruk, värderingar och kultur, faller Krog i fällan att filtrera allt genom ett 2020-talets känsloliv. Det förtar all tyngd och gör karaktärerna platta snarare än historiskt levande.
Kort sagt: Skuld - Akko 1291 hade kunnat vara en stark roman i en genre med enorm potential, men den förlorar sin trovärdighet genom ideologisk färgning och anakronistiska inslag. För läsare som söker en ärlig och historiskt trovärdig skildring av korstågens sista dagar rekommenderas andra namn i genren. - 3/5 Jolanta
Bakgrunden och historien älskar jag, men att göra en huvudperson till en homosexuell man på 1200 talet? Nja... luktar politiskt korrekthet och en vilja att påverka historien.
- 4/5 Håkan B Verifierat köp
- 1/5 Hans T
- 1/5 Peter