Inbunden, Svenska, 2026
Sju decennier
259 kr
Skickas på måndag
Beskrivning
Som romanförfattare har Klas Östergren med häpnadsväckande konsekvens alltsedan debuten gestaltat maktkluster och dubbelmoral i det moderna svenska samhället, och människans känsla av maktlöshet och vilsenhet i den egna tiden.
Det gäller i lika hög grad de texter som han alltsedan ungdomen publicerat i dagstidningar och tidskrifter, samt som förord till böcker och kataloger.
Sju decennier heter alltså denna bok, börjar faktiskt med en trettonårings inlägg i skoltidningen om den rådande (o)ordningen 1968. Författarens ständiga följeslagare finns här – Soutine, Hesse, TS Eliot m fl – men också mer oväntade betraktelser över konsten att koka en tupp och att begrava engelska fotbollssupportrar på sina hemmaarenor.
Tillsammans med nyskrivna kommentarer till alla de trettionio texterna formar Sju decennier sig till ett slags yrkesmässig självbiografi: roande, överraskande, insiktsfull.
"Medryckande texter skrivna på ett klart och enkelt språk." BTJ
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2026-08-26
- Mått: 216 x 45 x 141 mm
- Vikt: 610 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 424
- Upplaga: 1
- Förlag: Bokförlaget Polaris
- Medarbetare: Miroslav Sokcic
- ISBN: 9789180669078
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Arne J
Är en regelbunden läsare av Klas Östergren.
Verifierat köp
Intressant med en översikt av hans kortare texter samt de nyskrivna kommentarerna. - 5/5 Stenkan
Klas Ö är en legend i svensk litteratur. I den här boken visar han vilken känsla, bredd och djup han besitter också vid sidan om skrönorna i de ”stora romanerna”. Karln är vansinnigt bildad!
Verifierat köp