Justitia (pocket)
Ingår i kampanjer:
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Becker & Kempe
Antal sidor
461
Utgivningsdatum
2025-04-14
Upplaga
1
Förlag
Bokförlaget Nona
Dimensioner
178 x 110 x 28 mm
Vikt
250 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789180861090

Justitia

(5 röster)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2025-04-14
99
  • Skickas från oss på måndag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Öga för öga, tand för tand. Vad är priset för rättvisa?

En gängmedlem hittas bestialiskt mördad på Hisingen i Göteborg. Mördaren lämnar efter sig politiska och religiösa budskap om att skipa rättvisa och får debatten om gängvåldet och dess inverkan på samhället att eskalera.

Fallet tilldelas den luttrade och smått desillusionerade kriminalinspektören Simon Kempe och hans nya kollega Milla Becker, och spåren leder till en före detta elitsoldat som anonymt startat ett krig mot gängkriminella. Försvarsmakten lägger locket på, men när fler och fler kriminella mördas tyder allt på ett personligt motiv. Kan Becker och Kempe hitta och stoppa hämnaren som allmänheten börjar se som en hjälte?

Morgan Jensen och Theo Gabay är manusförfattare som arbetat tillsammans i många år på tv-, film-, dokumentär- och musikvideoproduktioner. De har bland annat skrivit den engelskspråkiga thrillerserien Heritage (just nu i s.k. pre-production) tillsammans med Sherlock Holmes-författaren Mike Johnson. Morgan och Theo har även arbetat tillsammans på den övernaturliga ungdomsserien Cryptid som såldes till Viaplay och blev en stor framgång i bland annat Tyskland och Frankrike.

Passar bra ihop

  1. Justitia
  2. +
  3. Hon som blev kvar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hon som blev kvar av Riley Sager (pocket).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Justitia. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Brutal och fartfylld!
    Lena E, 24 april 2025

    Detta var en otroligt spännande bok! Den är mycket våldsam, så är man ute efter cozy-crime, ska du nog välja något annat. Gillar du Chris Carter och filmer som Seven så är detta en bok jag rekomenderar starkt.

Fler böcker av författarna