• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Deckare
    2. Deckare

    1974 : (första boken i Yorkshire-kvartetten)

    AvDavid Peace

    Inbunden, Svenska, 2012

    Del 1 i serien Yorkshire-kvartetten

    114 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    99 kr

    Beskrivning

    Det är sommar i Leeds och hela stan är förväntansfull inför jubileumsfirandet av drottnings Elisabeths regeringstid.

    Kriminalinspektör Bob Fraser och Jack Whitehead, som är reporter på The Post, har dock andra saker att tänka på främst det faktum att någon rör sig på stadens gator och mördar prostituerade. Mördaren får snabbt smeknamnet »Yorkshire Ripper« och både Fraser och Whitehead arbetar oförtröttligt, var och en på sitt sätt, för att få fast honom.Undersökningarna tar en obehaglig vändning när de båda två inleder affärer med de prostituerade det är meningen att de ska beskydda.

    I takt med att sommaren fortskrider accelererar antalet mord - och Fraser och Whitehead verkar vara de enda som misstänker att mer än en mördare kan vara i farten.

    DAVID PEACE [f. 1967] växte upp i Yorkshire på sjuttiotalet. 1977 är den andra boken i den kvartett kriminalromaner som fått det samlande namnet Yorkshire-kvartetten [Red Riding Quartet]. Efter att ha varit bosatt i Japan i femton år är David Peace sedan 2009 tillbaka i Yorkshire.

    Svenska pressröster om 1974, den första delen i Yorkshire-kvartetten:

    »David Peace skriver så tätt och rafflande, och har sådana fantastiska personporträtt och en sådan miljöbeskrivning att man bara läser andlöst och tänker: usch, hur ska det gå, hur ska det gå?« YUKIKO DUKE, GOMORRON SVERIGE, SVT

    »David Peace skriver hårdkokt och rasande, med svärtan hos en igenbommad gruva. Och Rebecca Alsberg har gjort ett strålande jobb med översättningen. Så snart jag hämtat andan är jag redo att dyka ner i 1977, nästa installation i en kvartett som fått en kraftfull, infernaliskt gnistrande start.« SAM SUNDBERG, SVENSKA DAGBLADET

    »Den märkligaste, mest personliga och bästa nya deckarförfattaren från England.« BENGT ERIKSSON, KRISTIANSTADSBLADET

    »Flera gånger när jag läser 1974 så tänker jag: Bra, bra, bra! Skit och guld blandas, hopp och hopplöshet avlöser varandra. Jag slungas fram och tillbaka, jag hänger på - och längtar. Mer, mer, mer!« STIG HANSÉN, HELSINGBORGS DAGBLAD

    »1974 är en fullkomligt lysande roman. Jag ser med mycket stor förväntan fram emot nästa del i Yorkshirekvartetten.« ANDERS WENNBERG, GEFLE DAGBLAD

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2012-11-20
    • Mått:159 x 215 x 32 mm
    • Vikt:620 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Serie:Yorkshire-kvartetten
    • Antal sidor:349
    • Upplaga:1
    • Förlag:Modernista
    • Medarbetare:Lars Sundh
    • ISBN:9789186629854
    • Originaltitel:Nineteen Seventy-Four: The Red Riding Quartet, Book One
    • Översättare:Rebecca Alsberg

    Utforska kategorier

    • Deckare inom Deckare

    Betyg & recensioner

    2.7/5