Bokus
Anna-Lena Bergelin - Nej tack, jag åt nyss!, Pocket

Pocket, Svenska, 2013

Nej tack, jag åt nyss!

Av Anna-Lena Bergelin

89 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Nej tack, jag åt nyss! är en berättelse om vänskap, om att flytta hemifrån och om att vara ung och inte veta vad man vill eller vem man vill vara. Anna-Lena bor i Lund, det är sommar och hon är tjugo år. Nu ska hon bara bli smal, sen kan livet sätta igång på allvar. Under tiden hetsäter hon halvtinade bullar ur föräldrarnas frysbox. Hon träffar Jan och blir störtkär, men vet aldrig vad hon ska säga och säger därför ingenting. Hon flyttar till en egen lägenhet för att kunna ha ett tomt skafferi och börjar röka för att förbränna kalorier. Hon planerar sin Totalföreställning som ska slå världen, och i synnerhet Jan, med häpnad. När hon blir bästis med Boel består deras diet i princip av hårdkokta ägg, svart kaffe och djupa halsbloss. Dråpliga formuleringar och självironi gör denna roman till en mycket läsvärd, roande och oroande berättelse. Ätstörningar är ett av bokens motiv men den innehåller mycket mer – den är ett generationsporträtt och en tidsbild. En flyhänt, varm berättelse om en ung människas sökande efter mognad och kontroll. Detta är komikern och artisten Anna-Lena Bergelins (fd Brundin) debut som författare. Nej tack, jag åt nyss! är en spontan och självutlämnande roman med starka självbiografiska inslag. Första gången publicerad 1995, ett år före Bridget Jones dagbok.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2013-10-10
  • Mått: 110 x 178 x 14 mm
  • Vikt: 141 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Espri pocket
  • Antal sidor: 235
  • Förlag: Arx Förlag AB
  • ISBN: 9789187043161
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 5/5 Ninasboktips

    Hur ska jag bäst beskriva boken? Kanske som underhållande, dråplig och ledsam! Detta är komikern, skådespelerskan och sångerskans författardebut, om hennes ätstörning, livet med minuskalorier, svimningar och laxeringsmedel. Om att äta och försöka spy, frosseriet med efterföljande ångest och förakt över att tappa kontrollen. Men boken innehåller även vänskap, hennes första stapplande steg in i nöjesbranschen, och in i vuxenvärlden.

    Det var ett stort nöje att läsa boken även om grunden var det mest allvarsamma. Anna-Lena porträtterar sitt liv på ett underhållande sätt och mitt i allt elände så finns det en värmande ton.

  2. 4/5 Åsa
  3. 3/5 Helena M
  4. 4/5 Susanne G