• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)

    En bankdirektör med skägg

    AvKarl-Henrik Pettersson

    E-bok
    Svenska, 2015

    99 kr

    Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

    Beskrivning

    Karl-Henrik Pettersson berättar om tiden som VD för en av Sveriges största banker när 90-talskrisen drabbade det svenska bankväsendet och också drabbade honom själv.

    ”Att ha levt så nära själva epicentrum för den största ekonomiska krisen i Sverige i modern tid som jag har fått göra är en livserfarenhet utöver det vanliga.”

    Han berättar också om tiden som personlig assistent åt Jan Wallander, då VD i Sundsvallsbanken och om sina år som chefstjänsteman i kanslihuset på 1970-talet, den aktiva näringspolitikens decennium, med minnesbilder av arbetet med tre industriministrar, Krister

    Wickman, Rune B. Johansson och Nils G. Åsling.

    I sista kapitlet gör han en utvärdering av sitt liv, och frågar: hur har jag lyckats med livet som jag själv upplever det?

    Karl-Henrik Pettersson var under 1980-talet VD för Första Sparbanken. Han har skrivit uppmärksammade böcker som Det herrelösa industrisamhället, Politikerna på efterkälken och Bankkrisen inifrån.

    Omdömen från några som har läst boken:

    ”Karl-Henrik Pettersson har växlat mellan näringspolitik och bankväsendet. Varit en central spelare i båda. Det ger hans bok ett särskilt intresse och förklaringsvärde också för dagens politik och ekonomi. Men han är en tänkande och läsande bankdirektör. Det ger boken ett speciellt djup.”

    Olle Wästberg, fd generaldirektör på Svenska Institutet, demokratiutredare

    ”Lyd mitt råd och läs denna bok. Den ger en inblick i Karl Henrik Petterssons mångfacetterade liv och hans deltagande i svensk bank- och näringslivshistoria. Texten är mycket öppenhjärtig. Inte minst lärorikt är det att läsa om hur motgångar i stunden på sikt kan vändas till något positivt och utvecklande.”

    Anders Lundström, professor em i företagsekonomi

    ”Karl-Henrik Pettersson ger från sin erfarenhet av departement och bank ett unikt inifrånperspektiv på industripolitiken och bankkrisen på 1990-talet. Med sin bok ger han ett mycket viktigt bidrag till förståelsen av dessa missförstådda händelser.”

    Nils-Eric Sandberg, fd Dagens Nyheter

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2015-03-11
    • Språk:Svenska
    • Filformat:EPUB
    • Filstorlek:6,8 MB
    • Kopieringsskydd:VATTENMÄRKNING
    • Förlag:Ekerlids Förlag