Bokus
Anne Sörman - Lega, Häftad

Häftad, Svenska, 2015

Lega

Av Anne Sörman

244 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Farsan tålde inte att någonting var trasigt. Ett lås som inte tog, ett vindbräde som skevade eller en kran som stod och rann. Så fort någonting gick sönder var han där med blicken, granskade och gjorde vid. Därför tyckte jag det var ironiskt att det uppstod ett läckage i hans eget hjärta så att blodet återvände illa syresatt. Det var därför som han var så trött de sista åren. LEGA handlar om en fars död, om vardagen som måste gå vidare och om sorgen som också väcker skam. Anne Sörmans nya roman kan läsas som en berättelse om att bevara, förstöra och förstå. Anne Sörman är född i Falköping och bosatt i Stockholm. Hon debuterade som skönlitterär författare 1999 med romanen Han skulle bära mig, som handlar om att växa upp med ett utvecklingsstört syskon. Hon har skrivit reportageböcker från Mellanöstern och lättlästa böcker, samt Skammens Hud, en bok om sjukdomen lepra i Sverige. Senast utkom Tills regnet faller – möten med kristna palestinska kvinnor (Alhambra 2013), en bok om palestinsk befrielseteologi.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2015-01-01
  • Mått: 130 x 200 x 10 mm
  • Vikt: 154 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 119
  • Förlag: Alhambra Förlag AB
  • ISBN: 9789187771378
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 3/5 Sven

    Jag är släkt med Anne S och min läsning är ofrånkomligt beroende av detta faktum. Jag ser vad hon tagit med och vad hon utelämnat!
    Här skildrar hon sin far men även sin mor och i mindre grad sina syskon. AS's föräldrar är/var extremt flitiga och plikttrogna. Den "typ" som ofta har familjemiddagar, följer alla traditioner, särskilt de kristna, som rättvist hjälper sina barn ekonomiskt, som ytterst sällan sjukskriver sig.
    Det är svårt för ett barn att kritisera denna stöttande och trygga miljö som AS är en del av.Här beskriver hon sin döde far. Som med sitt bullriga sätt gjorde avtryck på sin omgivning. Som samtidigt var tyrann och charmör, både generös och närig. Jag har fäst mig vid några saker:
    " Efter ett politiskt gräl...han började gråta....jag har varit militär men aldrig kommit kriget så nära som du..det var nog det närmaste jag kom honom..." Bokens höjdpunkt.
    Jag störs av att AS genomgående (ett undantag) skriver "farsan". Familjens språk var "pappa"! Ett stilbrott.
    AS är en stadsjänta och när hon arbetar med hammare och spett så blir fackuttrycken fel. Men det stör säkert inte yngre läsare.
    Viktig bok i ett svårt ämne.