Till sista smulan : Vegorecept på rester

AvAmanda Hellberg

Inbunden, Svenska, 2018

165 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Vill du få mer pengar över och bidra till en grönare planet? Med små medel går det att göra underverk. Med den här boken vill vi hjälpa dig att ta tillvara på överbliven mat på ett enkelt och lyxigt sätt. Genom att minska matsvinnet kan du göra stora insatser både för den egna ekonomin och för vår planet. Faktum är att var femte matkasse vi svenskar köper går till spillo idag. Det vill vi råda bot på!

Här finns recept baserade på olika former av rester som vi ofta har i kylen rotfrukter, ris och pasta liksom tips på vad du kan göra med de där slattarna du har sparat i olika byttor och hur du bäst använder broccolistjälken som annars så lätt hamnar i kompostpåsen. 

Utöver att det är billigt och bra att ta tillvara på rester vill vi också slå ett slag för att det är världens smartaste grej!Halva jobbet är ju redan gjort när du har färdigkokt ris eller rostade rödbetor i kylen och vägen till en färdig måltid är mycket kortare än vanligt!

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Mord i julmörkret

Arne Dahl, Helena Dahlgren, Åke Edwardson, Inger Frimansson, Amanda Hellberg, Håkan Nesser, Johan Theorin, Dag Öhrlund

Inbunden
1

236 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • 10% rabatt på allt
Del 2

Kriget

Pascal Engman

Inbunden

249 kr

  • 4 för 3
Del 5

Nattankare

Kristina Ohlsson

Pocket

99 kr

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket

69 kr99 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr

  • 10% rabatt på allt
Del 3

Rivaler i Rom

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Inbunden

249 kr