Bokus
Henry Sjöstrand - Strövtåg i Latium, Häftad

Häftad, Svenska, 2019

Strövtåg i Latium

Av Henry Sjöstrand

255 kr

Beställningsvara. Skickas inom 10-15 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Strövtåg i Latium innehåller ett antal texter - essäer och kåserier - med vitt skilda ämnen.  I den inledande essän skriver författaren om sina erfarenheter av Italien och italienska språket.  Kärlek och hat i den antika litteraturen är ämnet för den följande texten. Två kapitel i boken handlar  om brevväxling med helt olika föruttsättningar i början och i mitten av förra århundradet och en längre text ägnar författaren åt att skildra sin ungdomsstad Eksjö ur olika aspekter. Den avslutande essän är självbiografisk och innehåller mer eller mindre spontana minnesintryck från 1950-talet. Författaren är romanist och har tidigare publicerat ett antal böcker i olika ämnen.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-03-26
  • Vikt: 300 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 237
  • Förlag: Nomen
  • ISBN: 9789188759665
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Kerstin S

    "Strövtåg i Latium", en ny essäsamling av Henry Sjöstrand, har fångat mitt intresse. På olika sätt får vi inblickar i författarens 1950 - och 60 -tal.Från barndomens och skoltidens Småland till värnpliktsupplevelser och studietiden i Lund. Särskild uppmärksamhet får skol - och regementsstaden Eksjö med sin unika träbebyggelse. Vi får stifta bekantskap med några kända personer, som haft anknytning till staden, men också ta del av författarens personliga minnen från Eksjö högre allmänna läroverk.

    Den inledande essän "Strövtåg i Latium" tar även den sin utgångspunkt i 1950 -talet, men sträcker sig sedan några årtionden framåt. Författaren, som är romanist, har gjort många resor till Italien. Här skildrar han framför allt besöken i Latium, landskapet kring Rom. Skildringarna ger uttryck för hans kärlek till Italien, dess kultur, litteratur, myter och språk. En hel del utrymme får också naturskildringarna och de botaniska iakttagelserna. Författaren gör målande beskrivningar på ett samtidigt personligt och lättillgängligt språk. Det finns ytterligare essäer, som jag inte belyst, men sammantaget är detta en bok att tycka om!