Bokus
Skamvrån

Inbunden, Svenska, 2019

Skamvrån

Av Sofie Sarenbrant

54 kr

Skickas fredag 9/10

Beskrivning

ETT NYTT FALL FÖR EMMA SKÖLD

En flicka lägger sig på en spårvagnsräls i Bromma och sluter ögonen. I en annan del av Sverige hamnar en man i en djup grav i skogen. Ingen av deras nära och kära känner till den annalkande katastrofen. Kommer deras liv gå att rädda?

De två drabbade är inte bekanta, men har något livsavgörande gemensamt. Nu är det upp till kriminalinspektör Emma Sköld att hitta sambandet innan det är för sent. Fallet tar oväntade vändningar och blir mer personligt och skrämmande än hon kunde ana.

SKAMVRÅN är den efterlängtade sjunde delen i succéserien om kriminalinspektör Emma Sköld. På ett unikt sätt skildras akuta samtidsfrågor som psykisk ohälsa och självmord. Vad vet du egentligen om dina närmaste? 

 

"Fantastiskt spännande. Det är oerhört skickligt och effektivt berättat. Man kan inte sluta läsa!" TV4 Nyhetsmorgon
"Oavbrutet spännande en deckare som höjer sig över mängden." Bibliotekstjänst
"Hon håller ett jäkla tempo, Sofie Sarenbrant. Här har vi en väl berättad kriminalhistoria; upptakten förbryllar, spänningen ökar och allt utvecklas i ett rasande tempo till ett crescendo." Ragna Fahlander, Mittmedia
"Sarenbrant är en driven berättare, och bra på att fånga upp samtidsämnen." Lotta Olsson, Dagens Nyheter
"Spännande och välskrivet." Björn G Stenberg, Upsala Nya Tidning
"Riktigt, rasande ruggig ... Språket är tajt, drivet framåt starkt ... För dig som gillar riktiga nagelbitare." Kerstin Särneö, Tara
"Varning: Läskigt bra." Blekinge Läns Tidning  

 

Sofie Sarenbrant debuterade 2010 och är känd för sina fängslande, moderna spänningsromaner. Serien om den karriärinriktade kriminalinspektören Emma Sköld har sålt i över två miljoner exemplar och till fjorton länder. 2019 erhöll Sofie Sarenbrant pris som Årets deckarförfattare.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-05-20
  • Mått: 148 x 216 x 30 mm
  • Vikt: 600 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 415
  • Förlag: Bookmark Förlag
  • Serie: Emma Sköld (del 7)
  • ISBN: 9789188859167
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

78 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 4/5 Bengt A

    Spännande bok

    Verifierat köp
  2. 5/5 Eva H

    Mycket spännade

    Verifierat köp
  3. 5/5 Eva-Lisa

    En av de bästa böcker som skrivits. Jag läser alla böcker jag kan av Sofie Sarenbrant. Böckerna om Emma sköld är bara bäst.

  4. 2/5 Mats P

    Jag har läst samtliga böcker i Serien om Emma Sköld, och detta är den i mitt tycke sämsta. Det var även den första som jag "Läste" genom att lyssna. Inläsaren drog om möjligt ner tempot ytterligare i handlingen.

    Författaren drabbas av samma sak som många andra som väljer att hålla fast vid samma karaktärer. Handlingen känns skruvad och vid flera tillfällen retar jag mig på att personerna är så naiva. Visst agerande känns inte alls realistiskt. Flera gånger får jag känslan av att författaren kokar soppa på en spik och på något sätt skruvar historien för att det ska bli något över huvud taget. Ett tecken på att temat börjar bli urvattnat är cliffhangern i slutet. Utan cliffhanger finns risken att många slutar följa en bokserie som vattnas ur.

    Jag läste/lyssnade på boken eftersom jag läst alla övriga böcker i serien. Jag anser att Sofie Sarenbrant är en av Sveriges bästa deckarförfattare och jag har i stort sett sträckläst de övriga böckerna. Jag tycker att handlingen har varit bra och persongalleriet intressant. Men när huvudpersonens syster åter dyker upp som direkt inblandad i handlingen känns det bara för mycket. Jag sträckläste i och för sig även denna, men mest för att få klart den och kunna börja med något nytt.

    Jag kommer självklart att läsa nästa bok, eftersom jag vet att Sofi Sarenbrant har kapacitet att skriva spännande och läsvärda böcker. Och precis som med goda vänner så är jag tolerant och ger jag hennes författarskap en ny chans.

    Jag ser fram mot nästa bok med förhoppning om att Skamvrån var ett tillfälligt bottennapp. Jag ger den två stjärnor, mest för att jag gillar personerna i boken och att hon trots allt lyckas knyta ihop en krystad story på ett bra sätt.

    Om detta var den första bok jag läst av Sofi Sarenbrant skulle det sannolikt bli den sista.

  5. 5/5 veronicas_bok_bak_liv

    Jag har läst alla Sofies böcker och detta är den sjunde delen om kriminalinspektör Emma Sköld. Jag förundras över hur författaren Sofie lyckas gång på gång att skriva böcker som får mig som läsare att fängslas och dras med i hennes berättelser, så skickligt gjort. Denna bok var inget undantag jag fastande direkt, det går bara inte att sluta läsa, jag sträckläste den. Och personligen så längtar jag efter att få läsa om alla karaktärerna som man fått lära känna och följa genom hennes böcker. Boken är lättläst, spännande, en riktig bladvändare. I bokens berättelse skriver Sofie om otroligt viktiga ämnen som psykisk ohälsa, mobbning och om sociala mediers mörka sidor.
    Om ni inte läst hennes böcker så rekommenderar jag dom starkt. Och det borde vara "förbjudet" att avsluta böcker med en cliffhanger som denna...hihi.
    Väntar tålmodigt på nästa bok.