Bokus
Supermamsen - Supermamsen : om livet som pedagog och förälder till barn med särskilda behov, Häftad

Häftad, Svenska, 2020

Supermamsen : om livet som pedagog och förälder till barn med särskilda behov

Av Supermamsen

246 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Sommaren 2015 startade jag, en uppgiven mamma, bloggen Supermamsen som egenterapi. Bloggnamnet var ironiskt eftersom jag just då kände mig som världens sämsta mamma. Familjelivet var tufft och mitt äldsta barn hade precis fått sin aspergerdiagnos efter att ha blivit utmattad och varit hemma från skolan i åtta månader. De senaste åren har alla mina tre barn fått NPF-diagnoser (neuropsykiatriska funktionsnedsättningar) och vi kämpar med barnens skolgång och vår vardag. Till yrket är jag lärare i fritidshem och i boken får du följa mina tankar både som förälder och pedagog. Du får ta del av bergochdalbanan mellan hopp och förtvivlan som förälder och de insikter jag har fått som pedagog samt min kärlek till mina barn.

Recension:

Boken är utlämnande och samtidigt ger den insikt som pedagoger och medmänniskor kan ha behållning och nytta av för att kunna bemöta och tolka dessa barn bättre. Texten är indelad i olika kapitel som bland annat tar upp diagnoser, barnens utmaningar, ett annorlunda föräldraskap, vikten av framsteg och framtidstro. Det finns även en del boktips för den som vill läsa mer. Bra, hoppfullt och skrivet med värme!
Publiceras i BTJ-häftet nr 7, 2020. Lektör Katharina Jacobsson

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2020-03-01
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 210
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Kikkuli Förlag
  • ISBN: 9789188933089
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

14 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Victoria A

    Ärligt och rakt på sak. Både igenkänning och utbildande. En bok för alla som lever eller står nära, samt inte minst de som möter eller tar beslut kring barn/unga med npf-diagnoser i skolan.

  2. 5/5 Lotta

    Pedagoger! Rektorer! Skolpersonal! Föräldrar till barn med NPF! Föräldrar till barn utan NPF! Anhöriga! Ja, kort sagt alla borde läsa den här boken! Fick jag bestämma skulle den vara obligatorisk att läsa för alla som arbetar med barn.

    Supermamsen beskriver livet i en familj med NPF på ett både träffsäkert och enkelt sätt, som gör det lätt att läsa. Hon berättar om hur det är att få diagnoserna, hur man får kämpa mot oförstånd både i skolan och privat, och hur man lägger om hela sitt liv för att få vardagen att fungera. Hur man trots allt man gör ofta motarbetas av andra som ska ta hand om ens barn, på ett oförstående och bortviftande sätt, där det ofta handlar om vem som egentligen har rätt. När det borde handla om att göra det som är bäst för barnet.

    Boken illustreras med enkla bilder som tydligt visar hur våra liv ser ut. För det är så det känns. Som att hon beskriver vårt liv. När jag läste kände jag både sorg, glädje och ilska över att jag kände igen mig i så mycket som hon skriver om. Hur familjen kämpar med näbbar och klor för det som borde vara självklart att få hjälp med, hur man försöker få i barnen mat när de inte klarar av att äta särskilt många olika saker, hur slitsamt det är, hur man sörjer det liv som aldrig blev, hur glad man blir när någonting går bra och barnen mår bra.

    Läs den! Vare sig du har NPF i din familj, om du jobbar med barn eller bara vill försöka förstå. Läs den!

    Betyget blir 🍜🍜🍜🍜🍜 av fem möjliga nudelskålar. För det är den maten som oftast går ner här hemma!

  3. 5/5 Funkkonsulten

    Supermamsen kallar hon sig, kvinnan som skrivit boken med samma namn. I yrket som fritidspedagog brinner hon för att alla elever ska ha en riktigt bra dag, som de alla klarar av trots att alla barn är olika och behöver olika saker. Men mest av allt är hon mamma. De tre barnen hon är mamma till har alla neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, två med adhd och en med autism. Detta har genom åren medfört att barnen behövt stöd i många situationer hemma, men mest av allt en kamp för att få skola och sjukvård att förstå och få stöd. För fem år sedan började en uppgiven Supermamsen blogga om detta. En läsvärd blogg som gett många andra föräldrar stöd och skolpersonal som läst har fått hjälp i att förstå vad barn med NPF kan behöva i och av skolan.


    I boken får vi följa familjen i olika situationer och författarens reflektioner runt vad som händer och varför en situation uppstår. Detta kan vara mycket hjälpsamt för andra föräldrar. I boken finns dessutom många rutor med rubriken Pedagogperspektivet där vi får ta del av konkreta tips till pedagoger utifrån de saker som beskrivs i boken. I ett kapitel är pedagogperspektivet i fokus och föräldraperspektivet inlagt i rutor. Den här varvningen gillar jag. Kanske för att jag själv både är pedagog och förälder. Det gör boken användbar för både skola och föräldrar. Författaren lyckas också med att ta båda perspektiven med respekt för de som har det andra. Denna respektfullhet gör att alla läsare får mer förståelse för varandra och den situation som föräldrar och barn har i hemmet den situation pedagoger har i skolan. Dessa respektfulla reflektioner tror jag kan göra skillnad för föräldrar som kämpar och pedagoger som kämpar, i slutändan gör det den viktigaste skillnaden, för barnen som kämpar.

    Denna bok är inte minst ett viktigt redskap i arbetet med problematisk skolfrånvaro, så kallade hemmasittare. En växande grupp elever, många med autism, som liksom Supermamsens son Calle inte klarar att gå i skolan på grund av bristande stöd. Vi får en tydlig bild av hur det kan se ut hemma hos en familj med barn med autism och skolfrånvaro. En viktig bild för alla lärare och fritidslärare som har en hemmasittare i sin klass/grupp och alla skolors elevhälsoteam och rektorer. Förutom att få en bild av hur det är i hemmet får alla läsare konkreta tips om hur de kan arbeta både med hemmasittare och andra elever med autism och/eller adhd. Många tips belyser den viktiga kartläggningen. Denna bok kan lära många skolor att vara nyfikna på varför det blir svårt. Hur de kan undersöka detta genom kartläggning och hur de får stöd i att hitta ett arbetssätt där de kan möta just denna elev. För precis som att vi inte ger alla med synfel samma glas i sina glasögon kan vi inte ge samma stöd till alla elever med NPF.

    Tack Supermamsen för din viktiga bok!

  4. 5/5 Johanna

    En bok som alla borde läsa! Igenkänningsfaktorn är stor både som kämpande förälder och som pedagog. Det jag särskilt uppskattade med boken är att de båda perspektiven skrivs fram parallellt! När jag började läsa kunde jag inte sluta förrän boken var slut.

  5. 5/5 npf_limbo

    Nu har jag köpt och läst den välskrivna och viktiga boken "Supermamsen - om livet som pedagog och förälder till barn med särskilda behov" och här kommer en recension fylld av tacksamhet:

    Supermamsen är boken som jag borde ha läst innan jag fick barn. Den är boken jag borde ha läst när barnen började förskola och skola. Boken jag borde ha läst när mitt första barn skulle utredas och sedan fick sin NPF-diagnos (neuropsykiatrisk funktionsnedsättning). Boken jag kommer att läsa om då och då. Boken som alla i min och barnens närhet borde läsa. Boken som alla som arbetar inom skolans värld borde ha läst för längesedan. Boken som jag själv borde ha läst när jag arbetade i grundskolan. Boken som borde ingå som kurslitteratur på lärarutbildningarna.

    Varför? Jo, för att berättelserna skulle kunna vara hämtade ur mitt eget liv med mina barn. Många beskrivningar och situationer som ligger så nära vardagen, känslorna och utmaningarna i vår familj. Supermamsen är en välskriven bok som går rakt på sak, som avskalat men samtidigt nyanserat berättar, beskriver och problematiserar kring hur det är att successivt inse, erfara och kämpa med hur det är att leva i en familj med barn med NPF-diagnoser. Författaren beskriver också skolans och pedagogens perspektiv, vilket ger läsaren ytterligare en dimension.

    Trots att jag inte vet vem författaren är så känner jag samhörighet och styrka. Jag är inte ensam. Det finns fler som har det som vi i vår familj. Stora delar av boken är nämligen som en direkt spegling av vår tillvaro.

    Tack för denna viktiga bok! Jag är övertygad om att den kommer att hjälpa många fler föräldrar och familjer i framtiden.