Inbunden, Svenska, 2020
Frusen fjäril
Av Sylvia Day
48 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Författaren bakom Crossfire-serien är tillbaka med en passionerad och varm kärlekshistoria
Teagan är äntligen tillfreds med livet. Hon har ett jobb hon älskar, flera nära vänner och ett vackert hem som hon renoverat från golv till tak. Men framförallt har hon kommit till ro med det förflutna och gått vidare.
Då flyttar Garreth Frost in i huset på andra sidan gatan. Garreth är som en rasande naturkraft som vänder upp-och-ned på allt som Teagan äntligen fått ordning på. Men det hon har svårast att värja sig mot är att han är sårad och att hon känner igen sig i hans känslor.
FRUSEN FJÄRIL är Sylvia Day när hon är som bäst. Det är en oväntad berättelse om kärlek, förlust och den oemotståndliga passionen som övervinner allt. En bok att älska från första sidan till det överraskande slutet.
SYLVIA DAY har skrivit mer än 20 bästsäljande romaner. Hon har legat på New York Times-bästsäljarlista och är en av världens mest lästa författare. Hennes böcker är publicerade i mer än 40 länder och hon har mottagit över tio litterära utmärkelser. Frusen fjäril planeras att blir tv-serie och har redan sålts till mer än 15 länder.
Alla som älskade Crossfire-serien kommer att njuta Library Journal
En passionerad och intensiv kärleksroman. In Touch Weekly
Väl värd väntan! Life & Style Magazine
En passionerad bladvändare. Star Magazine
Omöjlig att lägga ifrån sig! OK! Magazine
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-04-21
- Mått: 144 x 198 x 20 mm
- Vikt: 326 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 193
- Förlag: Bookmark Förlag
- ISBN: 9789189007826
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: Butterfly in Frost
- Översättare: Helen Ljungmark
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
15 recensioner, genomsnitt 2.6/5
- 3/5 Boktanten
Hur vacker är inte denna bok? Den verkligen skriker "Läs mig!" Så det gjorde jag. Och det gick undan. Boken är väldigt lättläst med ett språk som flyter och en handling som innehåller kärlek och heta möten men även sorg och psykisk ohälsa.
Sylvia Day är bra på att beskriva och förmedla känslor. Hon spänner över hela registret, allt från djupa och mörka till de sensuella och erotiska. För ja, boken innehåller en del sexscener. Kanske lite väl stereotypa där den stora, starka och välutrustade sexguden får den lilla, späda kvinnan att översköljas av orgasmer, men på något sätt är det ändå vackert gestaltat.
Vill du ha en stunds tidsfördriv med en mysig bok som har ett oväntat slut, ja då är detta helt rätt val. - 2/5 bettan_bokprataren
Jag blev väldigt nyfiken på boken Frusen fjäril av Sylvia Day eftersom jag läst att det är en bok när när Sylvia är som bäst.
Tyvärr måste jag säga så blev jag väldigt besviken. Visst det är en oväntad berättelse om kärlek, besatthet och passion men för mig är det bort i tok för mycket sexscener, inte för att jag har problem med det eller är pryd på något sätt, men när det är sexscener som tar över historien då tröttnar jag.
Även om själva historien handlar om en personlig inre kamp och känslomässiga konflikter så finns det inget djup i berättelsen, en ytlig ganska intetsägande berättelse.
Som tur är tycker vi alla olika och om du är sugen på en lätt- och snabbläst bok med massor av sex så då är den här helt rätt för dig.
Ett plus får Sylvia ändå för det helt oväntade och överraskande slutet och det underbara bokomslaget. - 2/5 veronicas_bok_bak_liv
För mig är Sylvia Day mest känd för sina böcker i Crossfire-serien. Jag har tidigare läst en bok av författaren och det var tyvärr inte en bok som föll mig i smaken. När jag läste baksidestexten på denna bok så tyckte jag den lät som en härlig bok med kärlek, relationer och passion.
I boken får vi möta Teagen som är tillfreds med livet, hon har vänner, jobb och en lägenhet som hon renoverat från golv till tak. Tills en dag då Garret flyttar in i huset bredvid och som på något sätt har en oemotståndlig utstrålning som Teagen inte kan motstå.
Boken var lättläst och hade knappt 200 sidor så den var snabbläst och har ett underbart bokomslag. Jag hade dock svårt för boken, jag tycker den saknade handling och det låg väldigt mycket fokus på sex. Jag har inga problem att läsa sexscener utan jag själv är ganska frispråkig, men i denna bok så var det i stort sett det enda som det skrevs om - det blev för mycket och det var ganska grova sexscener och ord. Däremot så överraskade slutet mig positivt, det var oväntat - så tyvärr så blev inte denna bok något för mig. - 2/5 Villivonkansbooks
Frusen fjäril är skriven av den framgångsrika författaren Sylvia Day. Hennes mest omtalade böcker är Crossfire-serien. Jag har läst en bok innan av författaren och den lämnade inget djupare avtryck efter sig. Tyvärr gör inte Frusen fjäril det heller. Det är en ganska ytlig berättelse om Teagan och Garett. Båda har jobbiga upplevelser med sig i bagaget men jag saknar ändå ett djup, det när aldrig riktigt fram hur jobbigt karaktärerna har det. Jag blir tyvärr inte berörd av varken karaktärerna eller berättelsen i sig. Ändå fram till slutet ser jag den med ett bottenbetyg men slutet överrraskar och är det som är det bästa i hela boken. Det var väldigt oväntat och skakade om allt och lyfte berättelsen lite. Boken är otroligt lättläst och eftersom den är så tunn (194 s) går den väldigt fort att läsa. Normalt föredrar jag böcker som är lite tjockare så man hinner lära känna karaktärerna ordentligt men i det här fallet var det rätt skönt att den var så tunn!
- 3/5 Lollos
Teagan är äntligen nöjd med livet. Hon har ett jobb hon älskar, fina vänner och ett vackert hem. Hon har äntligen kommit till ro med det förflutna och gått vidare. Men när Garrett flyttar in i huset bredvid vänds livet upp och ner. Garrett är en naturkraft som hon inte kan värja sig från.
Frusen fjäril är en lättläst bok och den går fort att läsa. Det är kärlek, heta möten mellan två människor som har stora förluster bakom sig. Det är en helt ok bok att ha med sig på semestern eller fördriva tiden med. Handlingen är bra och slutet är väldigt oväntat och jäkligt bra! Gillar det och det höjer boken hos mig.
Jag gillar böcker med romantik, men det här blev nästan lite för mycket erotik och sex för mig i den här boken. Men, alla tycker vi olika!
Sammanfattningsvis, en bra bok med en bra handling och oväntade vändningar. Passar lata semesterdagar i solstolen!