Inbunden, Svenska, 2021
Stöld
281 kr
Skickas fredag 9/10
Beskrivning
Vinnare av Årets Bok 2021!
Som nioåring blir renskötardottern Elsa vittne till hur en man dödar en av hennes renar. Hon hotas till tystnad och blir smärtsamt medveten om att hennes ursprung väcker ett glödande hat.
"Stöld" är en vild och vacker jojk till renskötarlivet, men också en spännande roman om en sällan skildrad verklighet i norr. Där renar tjuvjagas och dödas brutalt och polisen inte utreder brotten. Där spänningarna mellan samer och andra bybor förgiftar generationer.
Hotet mot Elsa förändrar henne för alltid och genom åren bär hon med sig ett lent renöra som en ständig påminnelse. Familjen och släkten kämpar för rättvisa men i det tysta växer en desperation.
Augustprisbelönade Ann-Helén Laestadius första roman för vuxna bygger på verkliga händelser. "Stöld" är en varm men samtidigt svidande skildring av en bortglömd del av Sverige där människor ställs mot varandra.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-01-21
- Mått: 144 x 222 x 33 mm
- Vikt: 645 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 440
- Förlag: Romanus & Selling
- Serie: Sápmitrilogin
- ISBN: 9789189051348
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
65 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 5/5 Britt-Marie K
Betyg: 5 av 5 - 📚 - Boken Stöld av Ann-Helén Laestadius är den tionde boken som jag läser av dom tolv nominerade böckerna i Årets Bok 2021. Boken Stöld är författarens elfte bok, men hennes första bok som riktar sig mot vuxna. Jag har inte läst någon av hennes barn- och ungdomsböcker, så det här är den första boken som jag läser av henne. Och jag tycker att det är en helt fantastisk bok. En stor roman som jag tycker att alla ska läsa. Jag lärde mig mycket av boken, om samernas liv. Jag älskar böcker som får mig att googla för att läsa mer om det som boken handlar om. Rekommenderar varmt boken, som jag tror har en stor chans att bli Årets Bok.
- 5/5 Bokslukarfeministen
Stöld är en roman som skildrar samers och renskötares vardag samt det hat som de blir utsatta för. Boken vänder sig till vuxna men påminner på vissa plan om en ungdomsbok. Dock tycker jag ändå att handlingen är fängslande och jag fastnade verkligen för huvudkaraktären Elsa som känns som en ung, stark kvinna. Alla karaktärer känns otroligt levande och det är lätt att känna och uppleva de känslor som karaktärerna känner. Även Laestadius miljöskildringar är fantastiska och hon lyckas verkligen fånga in den fantastiska känslan av att befinna sig i den norrländska naturen, och det är till och med så att jag började längta hem till de norrländska skogarna när jag läste boken Hon får även in andra viktiga ämnen som miljöförändringar i boken samt hur de påverkar livet för renskötare. En mycket fin bok som jag blev starkt berörd av! Av mig får den inte bara ⭐⭐⭐⭐⭐/5, den kommer även få en röst till Årets bok!
- 5/5 Clara W
En angelägen bok ur både politiskt och socialt perspektiv. Berättelsen var spånnande och kändes relevant och många frågor om rättigheter, respekt, politisk vilja och maktlöshet. Vill vi inte att samerna skall överleva, vill vi inte se till att polisen har möjlighet att utreda brott som tjuvslakt och stöld av renar. Är självmord bland samer inte lika viktigt som bland övriga medborgare? Min nyfikenhet på samernas villkor blev rikligt belönad, den fiktiva roman kändes både spännande och mycket äkta.
- 5/5 Jennifer
Elsa är nio år när hon bevittnar en man, som hon väl känner igen och bor i samma by som henne, som dödar hennes egna ren. Nástegallu. Hon skräms till tystnad och vågar inte säga något när polisen blir inblandat, och fallet blir ett av många som inte tar sig längre än förundersökning. Händelsen förföljer henne upp till vuxen ålder där en vardag är präglad med tjuvjakt av renar och där samer och andra bybor har sådan rivalitet mellan varandra så att det förgiftar även kommande generationer.
När jag såg att Ann-Helén skulle komma ut med en vuxenroman, med ett sådant här fantastiskt fint omslag, var jag tvungen att nypa mig i armen. Jag läste hennes Tio över ett när den kom ut och föll pladask för hennes skrivsätt och metoden hon har för att berätta en historia. Och ja, det höll hela vägen även i Stöld. Och när jag läst sista sidan, var det så nära att jag bara stängde boken, öppnade den igen och började om. En av det bästa böckerna jag läst i hela mitt liv, det är vad Stöld är.
Ann-Helén lyckas få in känslan av norr; kylan, känslan, naturen och fridfullheten över att vistas i naturen. Och sedan i allt det där vackra lyckas hon skapa en alldeles för verklig och hemsk bild av många samers vardag. När jag växte upp har jag aldrig sett eller hört om samehat, vilket jag är väldigt glad över. Men att läsa och få reda på att hat finns mot Sveriges urinvånare, det gör mig mörkrädd. Och också att Ann-Helén i denna makalöst berättande bok även tar in klimatkatastrofen med ändrade väderförhållanden och renar som inte kan äta renlav under vintrarna på grund av temperaturerna. Om hur Sapmí drabbas hårdare för att det är högt upp mot Nordpolen. Nä hörni, det här är makalöst.
Ann-Helén skriver med en sådan känsla hela vägen igenom och det känns som att hon till och med hade kunnat få en sten berörd. Karaktärerna känns mänskliga och verkliga, lätta att förstå och veta deras mål och motiv. Deras drömmar, verklighetsundanflykter och mardrömmar. Skrivsättet är långmält men alltid med tonen av att vilja berätta något viktigt. Det är en långsam berättelse, men drivet finns ändå i den hela tiden och gör det svårt att sluta vända blad. Även om jag ibland var tvungen att lägga ner den för att jag blev så äcklad av vissa scener.
Har du inte läst den här? Gör det. Visste du inte om att den här fanns? Nu vet du och kan läsa den. - 4/5 Lena
Kändes som en barn-o ungdomsbok i början men sen fick vi följa sameflickan upp i ålder.
Handlar om samernas utsatthet! Flera fina personporträtt.