Jataka : 21 berättelser från Buddhas tidigare liv

AvVeronica Leo

Häftad, Svenska, 2021

210 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Historierna i denna bok handlar om Buddhas ”tidigare liv”, då han som bodhisatta tränade i viktiga egenskaper, såsom mod, tålamod, visdom, ihärdig disciplin, och inte minst medkänsla och generositet. Jatakorna visar hur handlingar har konsekvenser; hur illa det går när girigheten får härja fritt, när ilskan tar över och när själviskheten förblindar. Men också vilken effekt det har när någon är god, generös och modig.
Är människan god eller ond till sin natur? I mångt och mycket är vi nog vad vi gör oss till. Vilken människa vill vi vara? Vilken människa håller vi på att bli? Valet är vårt.
Jataka-berättelserna i denna bok är hämtade ur den engelska översättningen: The Jataka, or Stories of the Buddha’s former births, redigerad av Edward B. Cowell, i sex volymer, utgivna 1895–1907. Viryabodhi har översatt och bearbetat inledningarna samt avsluten (”nutid”); Veronica Leo har översatt och återberättat jataka-berättelserna (”dåtid”).
Veronica Leo har översatt och återberättat jataka-berättelserna på ett levande och inkännande vis.Viryabodhi har skrivit ett förord om deras bakgrund och erbjuder tips på reflektion efter varje historia.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr

  • -22%
Del 4

Målet

Elle Kennedy

Pocket
4

69 kr89 kr

  • 10% rabatt på allt
Del 1

Deal

Elle Kennedy

Häftad
2

142 kr