Bokus
Sören Olsson, Leif Eriksson, Martin Svensson - Det osynliga barnet, E-bok

E-bok, Svenska, 2021

Det osynliga barnet

Av Sören Olsson, Leif Eriksson, Martin Svensson

Del 3 i serien Luna och superkraften

99 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

I stormens öga

Luna är på stadens bibliotek för att träna sin superhörsel när hennes nya kompis Ben plötsligt rusar in. Han är övertygad om att det finns en osynlig och ganska ensam person i Lilla Vargudden. Men Luna har svårt att tro honom. Osynliga människor finns väl bara i sagorna!

Snart inser Luna att Ben faktiskt har rätt, och de ­kommer överens om att hålla den mystiska personen hemlig. Men samtidigt som en våldsam storm drar in över samhället märker Luna hur jobbigt det är att dölja ­sanningen för sina föräldrar och vänner. Kan man bli galen av att behöva hålla reda på en massa lögner? Och hur hjälper man någon som är alldeles ensam? 

LUNA OCH SUPERKRAFTEN: DET OSYNLIGA BARNET är den tredje boken i serien om nioåriga Luna. Med hög igenkänningsfaktor och varm humor skildrar den aktuella ämnen som mobbning och rätten att få vara annorlunda. Böckerna riktar sig till barn i åldern sex till nio år. 

SÖREN OLSSON är författaren bakom succéerna Sune och Bert. Han har även skrivit manus till filmatiseringarna av böckerna. Luna och superkraften är hans nya satsning och hjärteprojekt. 

LEIF ERIKSSON & MARTIN SVENSSON har tillsammans skrivit flera bästsäljande och kritikerrosade självbiografier åt både svenska och utländska personligheter. Martin har dessutom tidigare skrivit den populära barnboksserien om Julius.

På ett lättillgängligt och skojfriskt vis skildrar författartrion hur intensiva ett barns känslor kan vara [...] Riktigt härlig läsning!   BTJ om Luna och superkraften: Kärleken

Produktinformation
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

12 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 Erica

    Spännande bok, både jag och dottern (7 år) längtar efter nästa lässtund.

    Verifierat köp
  2. 5/5 E

    Barnen, 8 och 7 år gamla, är så inne i boken och tycker att den är spännande. De vill inte att vi slutar läsa om kvällarna.

  3. 5/5 Bokdjungeln

    Ännu en väldigt bra bok om Luna. Texten är lagom lång och i bra storlek. Något jag tänker är viktigt för målgruppen. Illustrationerna är verkligen pricken över i:et. Så fina! Återigen en handling som läsaren kan fastna i och viktigt att boken tar upp mobbning och hur mycket det kan påverka en människa. Jag tycker verkligen att böckerna om Luna är toppen!

  4. 5/5 -

    Jag tycker att den är rolig att läsa, den är också spännande.

  5. 5/5 Samuel

    The invisible child turns out to be muslim of foreign extraction. Bullying at a new school made her wish to be invisible, and going back to her friends at her old school made her want to be visible again.