Fallet med den försvunna hallonsylten

AvIngrid Jönsson

Inbunden, Svenska, 2025

Del 1 i serien Simrishamnsdeckarna

239 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Lova och Cleo har en egen detektivbyrå i Simrishamn. Där tar de sig an att lösa fall som polisen inte har tid med, både små och stora mysterier. Ja, ibland blir det nästan lite för spännande! 

Fallet med den försvunna hallonsylten får tjejerna reda på att Kafé Bullens berömda hallonsylt är borta. Utan hallonsylt blir det inga hallongrottor, och hur ska det då gå för kaféet? Folk reser ju ända från Malmö för att smaka de berömda kakorna! Simrishamnsdeckarna beslutar sig genast för att lösa mysteriet. Kan en garnbit de hittar på bageriets golv vara den första ledtråden i jakten på tjuven?

Ingrid Jönsson är en författare med säte i Skåne, vars böcker ofta tar avstamp i mindre orter och livet på landsbyggden. Hon är mästare på att skriva lättlästa böcker för barn, utan att för den sakens skull tumma på vare sig spänning eller komplexa karaktärer. 

Ingrid Skåre är en erfaren illustratör med fantastisk känsla för färg och textur. I hennes detaljrika bilder kommer Lova, Cleo och hela Simrishamn till liv.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Del 4

Sivs epa

Ingrid Jönsson

Inbunden

190 kr

Bokhundens värld

Helene Ehriander, Sabina Henriksson, Jeanette Bergenstav, Åsa-Lo Ekstrand, Ann Gomér, Ingrid Jönsson, Camilla Ljungdahl, Jeanette Palm, Viktoria Ringqvist, Susanne Schneider, Ingerun Sjösvärd, Linda Sturesson, Helena Öberg, Angelica Öhrn

Inbunden

303 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av