Ebba blir kär (TAKK)

AvAnnika Rehn

Storpocket, Svenska, 2024

Del i serien Ebba

250 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Ebba och Fabbe ska fika. Plötsligt sitter båda under bordet. Och där händer det spännande saker!

Annika Rehn skrev de första lättlästa böckerna om Ebba för 20 år sedan. Sedan dess har Ebba vuxit upp till en kvinna som bestämmer själv.

Serien finns med både TAKK och med Pictogram och vänder sig primärt till ungdomar och unga vuxna med behov av lättlästa böcker. Den här boken innehåller TAKK-symboler för att arbeta med kommunikation för personer med behov av alternativa kommunikationssätt. Det finns också extra materia att köpa till i form av en kommunikationskarta och två kortlekar för att arbeta med läsförståelse och kommunikation runt böckerna.
Lärarhandledning finns till både tryckta materialet och det digitala som finns på www.bonaplay.se.

Recension från Btj av Eva E:Son Fransson, häfte nr 11, 2024 "Läsaren får följa med när Ebba går på kafé tillsammans med sin vän Fabbe. Med stora förväntningar ser båda fram mot träffen, fikat och kanske lite dans. Men det händer också något mycket mer spännande: när Fabbe tappar sin kaka under bordet och de båda letar upptäcker Ebba till sin förtjusning att hon gillar Fabbe jättemycket. Känslorna är besvarade och dagen blir lyckad. Inkännande och varmt beskriver författaren personerna och deras samspel. Korta välformulerade meningar som kompletteras med TAKK följs av fina fotografier på Ebba och Fabbe på varje uppslag." Betyg 4/5

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Ebbas hund

Annika Rehn, Göran Billeson

Häftad

138 kr

Hoppa över listan

Mer från samma serie

Ebbas hund

Annika Rehn, Göran Billeson

Häftad

138 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Ebbas hund

Annika Rehn, Göran Billeson

Häftad

138 kr