Kåta blommor

AvAxel Winqvist

Inbunden, Svenska, 2024

157 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Nominerad till Sveriges radios lyrikpris

om jag åldrades
som trädets överlevda viskning
skulle då ansiktet falla ihop
som en pilbåge
avslappnad i all sin glömska  

Under den geologiska perioden "Devon" kravlade de första ryggradsdjuren upp på land. 370 miljoner år senare kan berättaren i Axel Winqvists dikter knappt kravla sig upp ur sängen. Vad är meningen med det? Kåta blommor handlar om evolutionen och det orimliga i att allt bara pågår.  

Axel Winqvist är född 1991 i Helsingborg. Han debuterade 2021 med diktsamlingen Det vackra och det fula. Hans senaste bok, Den sista människans leende, utkom 2022.

"I döende solsystem och folkhem spirar alltjämt  'sommarens kåta blommor ' som en påminnelse om att det mot alla odds går att föreställa sig någonting annat och bättre." Magnus Persson, SvD.

"Han visar - paradoxalt nog, med tanke på det självkritiska anslaget - på ett större litterärt självförtroende nu. Visst, pennan känns igen, författaren är stilistiskt säker, skolad i form och rytm, men vågar samtidigt ta ut svängarna lite mer. Det är antagligen hans modigaste diktsamling hittills". Gabriel Zetterström, DN.

"Winqvists tonfall är drastiskt, dråpligt, showigt - kanske är det här den sexiga poesin som det var så mycket väsen om för några månader sedan." Amanda Svensson, Expressen.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Texter

Ola Julén

Inbunden
3

229 kr